ساندویچ پانل سقفی همراه با رشد تکنولوژی، تولید مواد و مصالح ساختمانی با کیفیت نیز در حال توسعه است. ساندویچ پانل یکی از متریال نوین در این زمینه است که کاربردهای زیادی دارد. ساندویچ پانل ها صفحات چند لایه ای هستند که میتوانند بارهای سنگین تر از خود را تحمل کنند. از طرفی به عنوان یک ماده پوششی برای سقف و دیوارهای ساختمان، به متریال سنتی ترجیح داده می‌شوند. ساندویچ پانل سقفی (Sandwich Panel Roof) یکی از انواع ساندویچ پانل است که کاربرد زیادی در ساخت کانکس، سوله و سقف‌های کاذب دارد. در این مقاله به معرفی ساندویچ پانل سقفی خواهیم پرداخت و ویژگی های آن را بیان خواهیم کرد. استفاده از این صفحات صرفه جویی در زمان و هزینه را به همراه خواهد داشت. اگر می‌خواهید با موارد استفاده این متریال کاربردی آشنا شوید این مطلب را از دست ندهید.

ساندویچ پانل سقفی چیست؟

ساندویچ پانل یا پانل‌های ساندویچی صفحاتی هستند که از چند لایه مختلف با مواد متفاوت تشکیل شده‌اند. این صفحات معمولا از دو ورق بالایی و پایینی و یک فوم عایق ما بین آنها ساخته میشوند. بنا بر کاربردهای مختلف، پانل های متفاوتی تولید میشود که جنس لایه ها در آنها متفاوت است. ساندویچ پانل سقفی یکی از انواع آنها است که بیشتر به عنوان پوشش سقفی از آن استفاده میشود. در این پانل ها جنس ورق‌های بالایی و پایینی معمولا از گالوانیزه، آلومینیوم و آلوزینک است. این پانل ها عایق حرارت هستند. وظیفه این کار بر عهده لایه مرکزی است که معمولا از جنس یک عایق حرارتی سبک (مانند پلی یورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و …) ساخته میشود.

 

 کاربردهای ساندویچ پانل سقفی

اگرچه نام آنها ساندویچ پانل سقفی است، اما استفاده از انها محدود به پوشش سقفی نیست. در واقع شما برای استفاده از انها محدودیت خاصی ندارید. به عنوان مثال اگر خانه شما حیاط دارد، به وسیله این صفحات میتوانید یک اتاق کوچک در کوشه آن بسازید. شما آزاد هستید و میتوانید باتوجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارند، از آنها در هرجایی استفاده‌های خلاقانه ای کنید. بنابراین موارد مصرف آنها میتواند بی شمار باشد. اما با این حال کاربردهای معمول این پانل های سقفی بیشتر در موارد زیر است:

 • سقف ساختمان های صنعتی
 • ساختمان پیش ساخته
 • سوله های صنعتی و نظامی
 • انبار ها و کارخانه جات
 • سقف کانتینرهای حمل و نقل
 • سقف انواع کانکس
 • سقف سردخانه ها
 • مراکز ورزشی و تفریحی
 • میدان های تره بار
 • گلخانه ها
 • مراکز سیار
 • دیوارهای جداکننده
 • سقف کاذب
 • مرغ داری ها و دامداری ها

ساندویچ پانل سقفی

 

 ویژگی‌های عمومی ساندویچ پانل‌های سقفی

استفاده از ساندویچ پانل سقفی مزیت های زیادی دارد. این پانل ها نسبت به وزنی که دارند میتوانند بار بسیار زیادتری را تحمل کنند. استفاده از آنها مقرون به صرفه است و نصب آنها آسان است. ساندویچ پانل های سقفی ویژگی های منحصر به فردی دارند که استفاده از آنها را جذاب کرده است. از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانسیته پایین

دانسیته یا همان چگالی نشان دهنده نسبت جرم به فضایی است که یک جسم اشغال میکند. برای مثال یک پانل سقفی کارن، فومی از جنس پلی یورتان با دانسیته 40 کیلوگرم بر متر مکعب دارد. این مقدار را مقایسه کنید با دانسیته بتن سبک که چیزی در حدود 300 الی 1800 کیلوگرم بر متر مکعب است. بنابراین سبک بودن این پانل های سقفی یکی از مزیت های آنها است و باعث میشود که وزن مرده ساختمان کاهش یابد و در برابر زلزله مقاوم باشد.

 • سرعت بالای نصب و مونتاژ

نصب و مونتاژ این پانل ها بسیار راحت تر از اجرای متریال سنتی است. همان گونه که سرعت اجرای ساندویچ پانل بالا میرود، هزینه‌هایی که در زمان اجرای یک پروژه وجود دارد، کاهش خواهد یافت.

 • عایق حرارتی و صوتی

استفاده از ساندویچ پانل سقفی میتواند از اتلاف انرژی گرمایی جلوگیری کند. زیرا همان گونه که ذکر شد، لایه مرکزی آنها از جنس یک عایق حرارتی ساخته میشوند. برای مثال پانلی با هسته مرکزی پلی یورتان ضریب هدایت حرارتی آن 0.035 برابر ضریب هدایت حرارتی آجر و سیمان است. با مقایسه میان این دو به این نتیجه می رسیم که این ماده در مقایسه با مصالح سنتی بسیار بهینه است و در مصرف انرژی بسیار صرفه جویی خواهد شد. این عایق ها تا حدودی عایق صدا نیز می باشند.

 •  مقاوم در برابر حشرات و مواد شیمیایی

موادی که در ساخت برخی از پانل‌های ساندویچی استفاده میشود، نسبت به حملات حشرات موذی و همچنین مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارند. میتوان به وسیله رنگ آمیزی ورق های بالایی و پایینی با رنگ های PVDF و پلی استر، آنها را در برابر مواد شیمیایی مقاوم کرد.

اجرای سقف پانلی

ویژگی های ساندویچ پانل سقفی کارن

اگرچه تمامی ساندویچ پانل های مزایای زیادی دارند که استفاده از آنها را جذاب کرده است، اما ساندویچ پانل های سقفی کارن دارای ویژگی های منحصر به فردی است. جنس لایه مرکزی پانل های سقفی کارن از پلی یورتان است. این ماده یکی از پلیمرهای پر کاربرد در صنعت است که مزیت های زیادی نسبت به عایق های دیگر دارد. تنها برخی از مزایای فوم پلی یورتان عبارت‌اند از:

 • پلی یورتان یک عایق حرارتی عالی است که نسبت به تمامی عایق های متداول، هدایت حرارتی کمتری دارد.
 • چگالی بسیار پایینی دارد که باعث میشود ضخامت آن کمتر از موارد مشابه باشد.
 • در عین پایین بودن دانسیته، دارای استحکام زیادی است.
 • این ماده قابلیت بسیار زیادی در پذیرش تغییر در فرمولاسیون دارد. بنابراین جهت برآورده کردن سفارشاتی با کاربری خاص مناسب است.
 • چسبندگی قوی به بسیاری از مواد دارد. از این رو چسبندگی بالایی به ورق های اطراف دارد که این مسئله کیفیت کار را افزایش خواهد داد.
 • نفوذپذیری بسیار کمی در برابر رطوبت دارد.
 • مقاومت حرارتی بالایی دارد.

قابل ذکر است که گاز مصرفی که به عنوان کاتالیزور پلی یورتان در ساخت ساندویچ پانل سقفی کارن استفاده میشود N-Pentane است که برای محیط زیست هیچ گونه خطری ندارد و کاملا با آن سازگار است. اگرچه این نکته به طور مستقیم در کیفیت محصول تاثیری ندارد، اما توجه به آن از سوی مشتریان میتواند در ارتقای فرهنگ تولید محصولات مشابه تاثیر زیادی داشته باشد و تولید کنندگان را برای استفاده از مواد سازگار با محیط زیست تشویق کند.

ساندویچ پانل سقفی کارن از انواع روکش گالوانیزه و آلومینیومی استفاده میکند. همچنین این لایه ها رنگ شده هستند و به همین دلیل هزینه های مربوط به رنگ آمیزی را برای مشتری حذف کرده است. رنگ آمیزی ورق های پوششی پانل ساندویچی کارن بسیار مستحکم بوده و در صورت خدشه دار شدن اکسید نشده و ضد زنگ خواهد بود و برای استفاده در محیط ها و شرایط مرطوب بسیار مناسب است. تنوع رنگ بندی  موجب گردیده این محصول متقاضیان خاص خود را داشته باشد. مجموع این ویژگی ها باعث کیفیت بالای محصول کارن شده است که میتوان به طور خلاصه به برخی از مزایای آن اشاره کرد:

 • دانسیته بسیار پایین: وزن کم، ضخامت کم، مقاوم در برابر زلزله، کاهش هزینه حمل و نقل
 • لایه مرکزی پلی یورتان: عایق حرارت، عایق صدا، ضد آب، مقاوم در برابر حشرات، کند سوز
 • رنگی بودن: حذف هزینه رنگ آمیزی، مقاوم در برابر شرایط محیطی، ضد زنگ، زیبایی، استفاده به عنوان نما

سقف خانه با استفاده از ساندویچ پانل

قیمت ساندویچ پانل سقفی 

در این پانل‌ها از مواد اولیه با کیفیتی استفاده می‌شود که معمولا وارداتی هستند و قیمت آنها با نوسانات ارزی مرتبط است. به طور کلی قیمت ساندویچ پانل سقفی معمولا بستگی به مواد اولیه و ضخامت آن دارد. برخی از فوم‌های استفاده شده در این پانل‌ها، قیمت بالایی دارند که در هزینه کلی محصول بسیار تاثیر گذارند. بنابراین پیشنهاد میشود، برای تعیین پانل‌ مورد نیاز خود با مشاورین ما در تماس باشید تا در صورت عدم نیاز، پانل گران قیمتی را انتخاب نکنید در حالی که می‌توانستید با پانل ارزان تری نیاز خود را مرتفع سازید. همچنین قیمت ساندویچ پانل سقفی با ضخامت آن رابطه مستقیم دارد. طبیعتا ضخامت بیشتر مزایای این متریال را بر جسته تر میکنید. توجه کنید هر چقدر ضخامت این پانل‌ها بیشتر باشد، رسانایی گرمایی آنها بیشتر و مقاومت حرارتی آنها کاهش میابد.

 

نتیجه گیری

ساندویچ پانل‌ها کاربردهای بسیاری دارند که به واسطه ویژگی های خاص آنها بسیار مورد توجه هستند. یکی از انواع آنها ساندویچ پانل سقفی است که در این مقاله سعی کردیم شما را با آن آشنا کنیم. پانل های ساندویچی معمولا از سه لایه یک پارچه تشکیل شده اند و کاربردهای بسیار متنوعی دارند. اکثر ویژگی های یک ساندویچ پانل مربوط به متریالی است که در لایه مرکزی آن قرار دارد. پلی یورتان یک ماده عایق نرم سبک وزن است که در ساندویچ پانل های سقفی کارن استفاده میشود. این ماده با دانسیته پایین و ضریب هدایت حرارتی کم، یکی از بهترین گزینه ها برای ساندویچ پانل سقفی است .

شما می‌توانید باتوجه به نیاز خود، اقدام به سفارش ساندویچ پانل های سقفی کارن کنید. عرض مفید ساندویچ پانل سقفی کارن پانل 100 سانتی متر میباشد ولی طول آن بنابر سفارش مشتری قابل تغییر میباشد. ساندویچ  کارن پانل در ضخامت های 3، 4، 5، 6، 8، 10 و 12 سانت تولید میشود. شما همچنین می‌توانید رنگ نمای پانل را انتخاب کنید. همچنین بسته به نیاز شما، گروه کارن میتواند آن را در مقابل مواد اسیدی و قلیایی مقاوم سازی نماید. تیم کارن پانل،  برای کاهش قیمت نهایی و بنا به درخواست مشتری میتواند از فوم های باکیفیت ایرانی نیز استفاده کند.

اما با توجه به مزایای زیادی که این محصول در کاهش هزینه های شما در کوتاه مدت و بلند مدت دارد، شما در واقع هزینه نمی‌کنید بلکه در حال سرمایه گذاری هستید. معمولا بیشترین اتلاف انرژی حرارتی از سقف سازه ها اتفاق می افتد. از این رو این پوشش های سقفی، عایق حرارتی مناسبی را ایجاد میکند که میتواند در بلند مدت باعث صرفه جویی در هزینه ها شود. این مطلب برای مکان های بزرگی مانند سوله ها و انبارها بسیار حائز اهمیت خواهد بود. در کوتاه مدت نیز با ساندویچ پانل سقفی کارن در هزینه های حمل و نقل، نصب و مونتاژ، رنگ آمیزی و خواب سرمایه (به علت سرعت بیشتر کار) صرفه جویی کنید. انتخاب با شماست.