یک کانکس فروشگاهی معمولاً برای پاسخگویی به تمام نیازهای یک فروشگاه سیار طراحی شده است. کانکس‌های فروشگاهی این امکان را دارند که بطور موقت در محلی نصب شوند و در صورت پایین بودن راندمان فروش، به مکان دیگری برای ایجاد یک فروشگاه جدید منتقل شوند. از کانکس‌های فروشگاهی میتوان برای فروش و ارائه محصولات مختلف در هر مکانی استفاده کرد، اما تجربه نشان داده است استفاده از این کانکس‌ها برای موارد خاصی بازدهی بیشتری خواهد داشت. در این مطلب قصد داریم شما را با کاربردهای کانکس‌های فروشگاهی و ویژگی‌های یک کانکس فروشگاهی مناسب آشنا کنیم.
کانکس فروشگاهی چیست؟
کانکس فروشگاهی یکی از انواع کانکس است که به صورت پیش‌ساخته یا مونتاژ در محل، به مشتری ارائه می‌شود. کانکس فروشگاهی در واقع یک مغازه سیار یا کیوسک با کاربری یک فروشگاه کوچک، جهت عرضه و فروش محصولات مختلفی است که در مکان‌های مختلف شهری نصب می‌گردد. این کانکس‌ها در هر جایی ممکن است وجود داشته باشد و گاها از آن با نام دکه نیز یاد می شود. از معروف ترین این نوع کانکس‌های فروشگاهی شهری میتوان به دکه روزنامه فروشی اشاره کرد. کانکس‌های فروشگاهی از متریال مختلفی ساخته می‌شوند و معمولا بنابر محصولی که  قرار است در آنها ارائه شود، دارای امکانات و تجهیزات مختلفی هستند.
کاربردهای کانکس فروشگاهی
کانکس فروشگاهی در شهرهای تازه تاسیس، شهرک های صنعتی و دانشگاهی و ادارات دولتی، پارک های بزرگ و مناطق تفریحی قابل استفاده است. گذرگاه های عابر پیاده و کلیه مکان هایی که امکان دسترسی به مغازه در آنها وجود ندارد، میتواند محل خوبی برای استقرار یک کانکس فروشگاهی باشد. به دلیل قابل حمل بودن کانکس‌های فروشگاهی، میتوان از انها در جهت عرضه محصولات در بازارهایی که بصورت فصلی وجود دارند استفاده کرد. همچنین زمانی که به هر دلیلی امکان ساخت و ساز به صورت سنتی میسر نمی‌باشد، نیاز به سازه ای آماده مانند کانکس های فروشگاهی بیش از پیش احساس می شود. موارد استفاده از کانکس فروشگاهی می‌تواند شامل:
• عرضه میوه  و تربار
• روزنامه فروشی
• گل فروشی
• غرفه‌ی نمایشگاه موقت
• فست فود یا کافی شاپ
• بوفه
• بستنی فروشی
• کانکس مغازه‌ای
• رستوران سیار

12 ویژگی کانکس فروشگاهی مناسب

کانکس‌های فروشگاهی در مدل‌های مختلفی به بازار عرصه می‌شود. این کانکس با توجه به کسب و کاری که قرار است در آن انجام شود، باید دارای ویژگی‌ها و امکانات مناسبی باشد. به نظر شما ویژگی‌های یک کانکس فروشگاهی مناسب چیست؟ با ما همراه باشید تا نگاهی به مهم‌ترین ویژگی‌های یک کانکس فروشگاهی مناسب و امکاناتی که می‌توانند داشته باشند بیاندازیم.

1- کانکس فروشگاهی باید ابعاد مناسبی داشته باشد

کانکس‌های فروشگاهی باید دارای فضای کافی برای ارائه محصولات باشد. از این رو ابعاد کانکس فروشگاهی میتواند ویژگی مهمی باشد که باید به آن توجه کرد. اندازه استاندارد کانکس فروشگاهی چیزی حدود 19.8 متر مربع (عرض 3.3 متر و طول 6 متر) است. البته بنابر نیاز و درخواست مشتری میتوان این ابعاد را تغییر داد. ارتفاع کانکس فروشگاهی بستگی به شغل مورد نظر دارد ولی بهتر است ارتفاع آن تا حدی باشد که بتوان به راحتی در آن فعالیت کرد. البته باید گفت در ساخت کانکس فروشگاهی محدودیتی برای ابعاد وجود ندارد، اما به هرحال با توجه به نوع کاربرد مورد نظر، باید ابعاد لازم برای کانکس را در نظر گرفت.

2- دیواره کانکس باید ضد حریق باشد

دیواره‌های داخلی کانکس باید در برابر آتش‌سوزی و هم چنین هر گونه ضربه و فشار، مقاومت لازم را داشته باشد. ساندویچ پانل‌های ضد حریق می‌توانند بهترین گزینه برای ساخت این کانکس‌ها باشند. بنابراین استفاده از ساندویچ پانل‌های دیواری ساخته شده از پشم سنگ یا پلی یورتان با رنک آتش سوزی A یا B میتواند یکی از ویژگی‌های یک کانکس فروشگاهی مناسب و با کیفیت باشد.

3- دیواره بیرونی کانکس باید در برابر مواد شیمیایی، رطوبت و حشرات مقاوم باشد

دیواره بیرونی کانکس فروشگاهی مرغوب باید از موادی ساخته شده باشد که در برابر مواد شیمیایی، حشرات موذی و زنگ‌زدگی مقاومت بالایی داشته باشد. کانکس‌های فروشگاهی معمولا در فضای شلوغ و سرباز مستقر می‌شوند، از این رو توجه به این نکته میتواند اهمیت زیادی داشته باشد. باز هم باید بگوییم ساندویچ پانل دیواری بهترین گزینه برای ساخت یک کانکس فروشگاهی است. پوشش این پانل‌ها معمولا از آلوزینک یا ورق گالوانیزه رنگ شده است که مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و رطوبت دارد. نمای سایدینگ و کامپوزیت نیز در ساخت کانکس فروشگاهی استفاده میشود. همچنین دیوار پوش‌های کانکس‌های فروشگاهی را می توان از پی وی سی روکش دار ساخت.

4- کانکس فروشگاهی باید دارای تجهیزات امنیتی ‌باشد

یک کانکس فروشگاهی در مواقعی ممکن است تعطیل شود و قطعا نمی‌تواند بیست و چهار ساعته باز باشد. بنابراین درست مانند یک مغازه سنتی نیاز به تجهیزات امنیتی دارد. برای این منظور میتوان از درب های ضد سرقت و یا کرکره های برقی در ساخت یک کانکس فروشگاهی استفاده نمود. در غیر این صورت حتما باید دارای سیستم حفاظ آهنی باشد و یک حفاظ آکاردئونی برای امنیت فروشگاه ضروری است. همچنین می‌توان از دوربین مدار بسته برای این کانکس‌ها استفاده کرد.

5- کانکس فروشگاهی باید دارای قفسه و ویترین باشد

یک کانکس فروشگاهی مناسب برای فروش محصولات مختلف، باید امکاناتی نظیر قفسه، کابینت و ویترین باشد. قطعا شما نیاز به محلی برای نگهداری و ارائه محصولات دارید و نمی‌توانید آنها را روی هم انباشته کنید. اگر چه این مطلب شاید در ظاهر چندان اهمیت نداشته باشد، اما وجود قفسه بندی مناسب در داخل یک کانکس فروشگاهی از مهم‌ترین ملزومات آن است.

6- یخچال فروشگاهی برای کانکس‌ فروشگاهی

اگر محصول شما نیاز به نگهداری در دمای پایین دارد، کانکس فروشگاهی مناسب برای شما باید دارای یک یخچال فروشگاهی باشد. از این کانکس‌ها برای فروش بستنی، ساندویچ و مواد غذایی فاسد شدنی استفاده می‌شود، شما باید در هنگام خرید به این نکته توجه کنید.

7- کانکس فروشگاهی باید دارای سیستم تهویه هوا باشد

از کانکس‌های فروشگاهی میتوان برای تهیه و فروش فست فود و غذاهای خیابانی استفاده کرد. بنابراین این کانکس‌ها باید دارای سیستم تهویه هوا و تجهیزاتی مثل هود باشد.

8- سیستمهای گرمایـشـی و سرمایشی

 داشتن سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و در نظر گرفتن تمهیداتی برای اجرای این سیستم‌ها، مسئله‌ای است که باید در زمان طراحی یک کانکس فروشگاهی در نظر گرفته شود. نور تاب‌ها، جایی برای کولر، مخزن آب و بخاری از مواردی است که یک کانکس فروشگاهی باید به آنها مجهز باشد.

9- درب و پنجره کانکس فروشگاهی

از انواع دربهای یو پی وی سی و آلومینیومی برای ساخت درب کانکس فروشگاهی استفاده می‌شود. در ساخت کانکس فروشگاهی می‌توان درب ورودی را از شیشه‌های سکوریت که بصورت لولایی و یا کشویی باز می‌شوند، انتخاب نمود. در مقایسه با شیشه خام با ضخامت‌های یکسان، شیشه سکوریت در مقابل شکستگی مقاومت بیشتری دارد و در مقابل تغییرات دمایی بسیار مقاوم است.
کانکس فروشگاه محلی برای عرضه محصولات است، بنابراین پنجره‌های کانکس باید به گونه‌ای طراحی شود که در آن تمام اجناسی که قرار است در این فروشگاه پیش ساخته به نمایش و فروش گذاشته شود، به خوبی قابل رویت باشد.

10- سرویس آشپزخانه برای کانکس فروشگاهی رستورانی

برای کانکس‌های رستورانی و تهیه و عرضه فست فود، داشتن سرویس آشپزخانه و تجهیزاتی مثل اجاق گاز، سینک، یخچال، مخزن ذخیره آب و کابینت جز ضروریات یک کانکس فروشگاهی است. هر خریدار با توجه به نیاز و کاربری خود میتواند اقدام به تجهیز کانکس ‌کند.

 11- کانکس فروشگاهی باید نمای ظاهری زیبایی داشته باشد

یک کانکس فروشگاهی معمولا در محیط شهری بکار گرفته می‌شود و در معرض دید افراد زیادی است. بنابراین طراحی و نمای خارجی این کانکس‌ها باید زیبا و چشم نواز طراحی شود که به زیبایی محیط شهری بیفزاید. بنابراین نمای ظاهری کانکس فروشگاهی از اهمیت زیادی بر خوردار است.

12- تاسیسات سیم کشی و روشنایی

در یک کانکس فروشگاهی مناسب، سیم کشی و برق رسانی کانکس باید توسط داکت و بصورت روکار انجام شود تا از خطرات احتمالی اجتناب شود. همچنین روشنایی مناسب کانکس در داخل و خارج از آن میتواند اهمیت زیادی داشته باشد.

سخن پایانی

انتخاب کانکس فروشگاهی مناسب برای هر کسب و کاری، یکی از مواردی است که باید در آن دقت زیادی کرد. در این مقاله ما سعی کردیم امکانات و ویژگی‌های یک کانکس فروشگاهی مناسب را بیان کنیم، با این حال همیشه نکات ریز و درشت فراوانی وجود دارد که هنگام خرید کانکس باید مد نظر قرار گیرند. در صورتی که قصد خرید یک کانکس فروشگاهی را دارید، می‌توانید با مشاوران تیم کارن ارتباط برقرار کرده و از راهنمایی و مشاوره‌ی آنان بهره‌مند شوید. گروه کارن با در اختیار داشتن دانش افراد متخصص و همچنین سال‌ها تجربه در زمینه تولید کانکس و متریال مورد نیاز برای ساخت کانکس‌های با کیفیت، آماده ارائه هرگونه خدمات طراحی، تولید و اجرای کانکس‌های فروشگاهی برای مشتریان گرامی است.