نگهبان و حراست هر مجموعه‌ای نقش دیده بان و محافظ مجموعه را ایفا می‌کند و امنیت یک مجتمع، کارخانه یا شرکت مدیون تیم نگهبانی است. بنابراین در نظر گرفتن یک مکان مناسب برای آنها میتواند اهمیت زیادی داشته باشد و در راندمان کاری آنها تاثیر گذار باشد. کانکس نگهبانی معمولا کاربرد زیادی در این گونه موارد دارد. این سازه میتواند یک جای کوچک، شیک، مناسب و کاربردی را برای استقرار نگهبان یا نگهبانان یک مجتمع، فراهم کند. کانکس یا کیوسک نگهبانی را می‌توانید در هر اداره، شرکت، کارخانه، ایستگاه، برج مسکونی و بسیاری موارد دیگر مشاهده کنید.

به طور کلی هر سازه ای با توجه به کاربرد آن، بایستی دارای ویژگی های منحصر بفردی باشد که این مسئله در مورد کانکس نگهبانی با توجه به نوع فعالیتش، دارای اهمیت زیادی است. دلیل آن کاملا واضح است، چرا که امنیت یک سازمان یا ساختمان و همچنین هماهنگی ورود افراد و وسایل نقلیه، به نظارت و عملکرد نگهبان وابسته می‌باشد. به همین خاطر سازه یا کیوسک نگهبانی بایستی به گونه ای طراحی شود که شخص نگهبان بیشترین دقت را در کار خود اعمال نماید. بنابراین ما سعی کرده‌ایم در این مقاله ضمن معرفی انواع کانکس حراست و نگهبانی و مشخصات آنها، به ویژگی های یک کیوسک نگهبانی مناسب بپردازیم. با ما همراه باشید.

کانکس نگهبانی چیست؟

کانکس نگهبانی یا کیوسک حرارست یک سازه‌ی پیش ساخته است که در کارگاه و یا کارخانه تولید و در محل مورد نظر نصب میشود. در ساخت این سازه های کوچک معمولا از متریال پیش ساخته مثل ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌شود. این کانکس یا کیوسک در اکثر موارد در قسمت ورودی‌های مجتمع های مسکونی، شرکت ها، پارکینگ ها، کارخانه ها و یا گاها در برخی از محله ها نصب می شود و محلی است برای استقرار شخص نگهبان و حراست مجموعه. این کانکس ها با ابعاد مختلفی تولید میشود و بنا بر تعداد پرسنل نگهبانی، میتوان از ابعاد بزرگ یا کوچک استفاده کرد.

کاربردهای کانکس حراست

 • استفاده در محوطه‌ی بسیاری از مراکز دولتی و خصوصی
 • در ورودی بیمارستان و دانشگاه ها به عنوان بخش حراست و نگهبانی
 • در زندان ها و مراکز نظامی به عنوان باجه دیدبانی
 • به عنوان ایستگاه های بازرسی بین شهری
 • استفاده در محله‌ی مسکونی و در ابتدای کوچه ها برای کنترل ورود و خروج ساکنین محل
 • در ورودی مجتمع های مسکونی و برج ها
 • در محوطه پارک ها و جنگل‌های حفاظت شده
 • استفاده در دیده بانی‌های مرزی

انواع کانکس نگهبانی

کانکس های نگهبانی باتوجه به متریال به کار رفته در آنها و همچنین نوع طراحی، به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. بر این اساس این کانکس ها را میتوان برای کاربری های مختلفی تولید کرد. برخی از نمونه های آن عبارت هستند از:

 • کانکس‌های نگهبانی سبک (ساده و متریال بکار رفته در آن ارزان قیمت است و برای استفاده های کوتاه مدت مناسب است)
 • کانکس حراستی سنگین (از متریال مقاومی ساخته میشود و کاربرد طولانی مدت دارد)
 • کیوسک نگهبانی شیشه گرد (ایجاد دید 360 درجه، مناسب برای استقرار در وسط محوطه مجموعه)
 • کانکس نگهبانی ساندویچ پانل (برای شرایط محیطی سخت و آب و هوای گرم یا سرد مناسب است)
 • کیوسک نگهبانی کلبه ای
 • دکه‌ی نگهبانی چوبی (برای مناطق جنگلی مناسب است)
 • کانکس نگهبانی کامپوزیتی (زیبا در عین حال مقاوم است)
 • کانکس حراست سایدینگ
 • کانکس حراست فانتزی (به ظاهر آنها اهمیت زیادی داده میشود و برای استفاده در مکان‌های لوکس مناسب است)

مشخصات فنی کانکس‌های نگهبانی

هر یک از انواع کانکس‌های نگهبانی مشخصات فنی خاص خودشان را دارند. ابعاد استاندارد برای یک کانکس حراست معمولی 2*2 است. البته میتوان آنها را در صورت لزوم با ابعاد بزرگتری طراحی کرد. شکل ظاهری این کانکس معمولا به صورت مکعب مستطیل است که سه وجه آن دارای پنجره است. در برخی موارد این کانکس ها برای وسعت دید بهتر به صورت منحنی طراحی میشود و دارای یک پنجره منحنی سراسری است. اجازه بدهید هر یک اجزای کانکس را به طور جداگانه بررسی کنیم. معمولا اجزای اصلی کانکس شامل سه مورد زیر است:

 1. پوشش دیوارها و سقف
 2. شاسی و اسکلت کانکس و کف
 3. درب و پنجره

پوشش دیوارها و سقف کانکس نگهبانی

معمولا بدنه خارجی و سقف این کانکس از ورق های فولادی گالوانیزه شده با رنگ الکترو استاتیک یا ورق های کامپوزیت آلومینیومی پیش رنگ شده استفاده می شود. همچنین در کانکس های ساندویچ پانل از پانل‌هایی به ضخامت 4 سانتیمتر با ورق رویی گالوانیزه شده استفاده می‌شود. برای آشنایی با این پانل ها مقاله ساندویچ پانل گالوانیزه چیست را مطالعه کنید. همچنین برای پوشش دیواره داخلی کانکس از پی وی سی سفید قابل شستشو استفاده میشود. در برخی از کانکس های نگهبانی فانتزی و لوکس، برای زیبایی بیشتر میتوان نمای خارجی را با چوب ترمو و دیواره داخلی را با پی وی سی روکش دار طرح چوب ساخت.

شاسی و اسکلت کانکس حراست

در اکثر موارد شاسی کانکس حراست معمولا از تیر آهن نمره 14 یا 16 بصورت دورکلاف و اسکلت آن از پروفیل های آهنی سبک یا سنگین در ابعاد 40*40 سانتیمتر با ضخامت 1 یا 2 میلیمتر ساخته می‌شود. برای کف این سازه میتوان از تخته ضد آب به ضخامت 18 میلیمتر با کفپوش پی وی سی طرح پارکت استفاده کرد.

درب و پنجره کانکس نگهبانی

در کانکس‌های نگهبانی پنجره ها و درب کانکس اهمیت زیادی دارد. پنجره ها باید طوری طراحی شوند که از داخل کانکس بتوان محوطه بیرون را به خوبی مشاهده کرد. در کانکس های مستطیلی، در سه وجه پنجره تعبیه میشود. پنجره ها از نوع دوجداره یو پی وی سی یا پنجره معمولی است. برای دید بهتر پنجره ها باید ابعاد بزرگی داشته باشند. درب کانکس معمولا آلومینیوم پیش رنگ شده است.

ویژگی‌های یک کانکس نگهبانی مناسب

هر سازه‌ای باید نسبت به کاربرد آن، از شرایط مناسبی در طراحی و مواد اولیه برخوردار باشد. بر این اساس در ساخت یک کانکس نگهبانی باید به موارد زیادی توجه کرد. کیوسک نگهبانی دائمی، همیشه در معرض عوامل محیطی مثل باد، آفتاب و باران است از این رو باید مقاومت بالایی داشته باشد تا در برابر آسیب های طبیعی مقاوم باشد و سریع از بین نرود. کیفیت بالا محصول نیز طبیعتا بستگی به مواد اولیه باکیفیت و همچنین طراحی مناسب دارد.

 دید مناسب

کیوسک نگهبانی باید طوری طراحی شود که شخص نگهبان دید خوبی به بیرون داشته باشد. بنابراین استفاده از شیشه‌های رنگی و ستون های عریض نیمتواند ایده خوبی در ساخت این کانکس باشد. کانکس‌های نگهبانی محلی برای استراحت نیستند و باید نسبت به کارایی آنها که همان استقرار تیم حراست در ان است، طراحی شوند. برای مثال این کانکس در هر محلی که قرار می گیرد باید دارای پنجره‌ای رو به سمت محدوده اصلی مجموعه باشند و دید کاملی داشته باشند. پنجره ها باید در ابعاد بزرگ تعبیه شوند و درب کانکس باید به داخل باز شود.

امکانات داخلی کانکس حراست

کیوسک حراست بصورت عمومی دارای سیستم روشنایی، تاسیسات گرمایشی و سرمایشی وهمچنین جزئیات بیشتر مانند پرژکتور برای دید در شب و زنگ آژیر خطر است. همچنین در صورت استفاده از دوربین مداربسته و سیستم مانیتورینگ، باید تاسیسات لازم را در کانکس اجرا شود. تاسیسات مربوط به برق و روشنایی به صورت روکار اجرا میشود. ابعاد کایوسک نگهبانی مناسب معمولا چندان بزرگ نیست و در حدود 2*2 یا 2*3 طراحی می‌شود. البته باتوجه به نیاز مجموعه مورد نظر، میتوان این کانکس‌ها بزرگ طراحی کرد تا تیم حراست به طور کلی در این سازه مستقر شوند.

 قیمت‌ها و نکاتی در خرید کانکس نگهبانی

معمولا قیمت انواع کانکس‌های نگهبانی تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. برای مثال کیوسک نگهبانی ساندویچ پانل، دارای قیمت بالاتری نسبت به کانکس فولادی است. این مسئله باتوجه به مواد اولیه و مزایای بیشتر کانکس ساندویچ پانلی، امری بدیهی است. قیمت یک کانکس حراست به صورت “هر دستگاه” تعیین می‌شود. دلیل این امر ابعاد کوچک این نوع کانکس است. البته در صورت سفارش کانکس با ابعاد بیشتر، طبیعی است که قیمت بر اساس مساحت تعیین خواهد شد. در حالت کلی قیمت کانکس باتوجه به امکانات و مواد اولیه میتواند بر هر متر مربع کاملا متفاوت باشد. معمولا با افزایش مساحت کانکس، قیمت هر متر مربع کاهش و برعکس مساحت های کوچکتر دارای قیمت بیشتری بر حسب هر متر مربع می باشند.

برای خرید کانکس نگهبانی باید به کیفیت، کارایی و ابعاد آن توجه کنید. علاوه بر این ظاهر این کانکس‌ها باید با محیطی که در ان قرار می‌گیرند، همخوانی داشته باشد. برای مثال استفاده از یک کانکس طرح چوب برای مناطق جنگلی و پارک‌ها گزینه مناسب تری از یک کانکس فلزی است. همچنین میتوانید باتوجه به نیاز خود کانکس را سفارش دهید تا برای شما طراحی کنند. هزینه ها و قیمت کانکس سفارشی طبعتا به متغییرهای بیشتری بستگی دارد. این کانکس های سفارشی به درخواست خریدار طراحی و تولید می شود، و از انجا که سفارش هر خریدار با دیگری متفاوت خواهد بود، قیمت کانکس سفارشی مورد نظر نیز متفاوت است. معمولا پس از بررسی جوانب مختلف و نیاز مشتری، هزینه برآورده میشود و به مشتری پیشنهاد می‌گردد. پیشنهاد می‌شود برای اطلاعات بیشتر و آگاهی از آخرین قیمت‌ها، با مشاورین ما در تماس باشید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی انواع کانکس حراست و ویژگی‌های یک کانکس نگهبانی مناسب پرداختیم. این سازه ها را میتوان در شکل‌ها و طرح های مختلفی تولید کرد اما باید مواردی مثل، دید مناسب، امکانات امنیتی، ظاهر متناسب با محل، مقاومت کانکس نسبت به عوامل آب و هوایی و البته قیمت مناسب را در نظر گرفت.