کانکس مدرسه‌ای یکی از انواع کانکس است که می‌تواند تصور شما را از ساختار یک مدرسه یا کلاس درس به کلی تغییر دهد. کلاس‌های درس یکی از چیزهایی است که همه ما از آنها خاطرات زیادی داریم. معمولا دیوارهای آجری مدرسه یکی از تصویرهایی است ما از دوران تحصیل خود بیاد می‌آوریم. امروز کاملا مشخص شده است که ساختار مدرسه و کلاس درس، یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در روند آموزشی دانش آموزان است. خوشبختانه در سال‌های اخیر با افزایش و گسترش زیر ساخت‌های آموزشی در کشور، شاهد بوجود آمدن مدرسه و کلاس‌های درس در دورافتاده ترین نقاط مملکت هستیم. یکی از روش های مدرن که در این توسعه آموزشی نقش زیادی میتواند ایفا کند، کانکس‌های آموزشی و کانکس مدرسه‌ای است. در این مدارس دیگر خبری از دیوارهای آجری نخواهد بود. مزایای زیادی که استفاده از این مدارس پیش ساخته دارد باعث استقبال روز افزون دولت و نهادهای مدرسه ساز، از این سا‌زه‌های نوین شده است. در این مقاله قصد داریم شما را با کم و کیف درس خواندن در یک کانکس‌ مدرسه‌ای آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

کانکس مدرسه‌ای چیست؟

کانکس مدرسه‌ای یک کانکس پیش ساخته است که در جهت برگزاری کلاس‌های آموزشی، درسی و تحصیلی از آن استفاده می‌شود. کانکس مدرسه یک سازه پیش ساخته است و از متریال پیش ساخته در ساخت آنها استفاده می‌شود. مصالح پیش ساخته می‌تواند شامل طیف وسیعی از متریال نوینی باشد که به صورت پیش ساخته در کارخانه‌های مختلف تولید می‌شود. ساندویچ پانل‌ها یکی از این مصالح است که معمولا به عنوان پوشش دیوار‌ها و سقف کانکس‌های آموزشی و درسی، از آنها استفاده می‌شود. این صفحات پیش ساخته بخوبی در برابر برودت و انواع شرایط اقلیمی مقاوم سازی شده‌اند. ابعاد کانکس مدرسه ممکن است کاملا متفاوت باشد. از یک کلاس درس کوچک تا یک مدرسه بزرگ کانکسی، همگی زیر مجموعه کانکس مدرسه‌ای و آموزشی هستند. کانکس‌های آموزشی معمولا محدود به یک کلاس است که در جهت آموزش هر مطلب علمی و آموزشی اعم از پزشکی، امدادی و فنی (برای دوره‌های آموزشی و کلاس های مهارت برای پرسنل و کارمندان) استفاده می‌شود. ولی کانکس مدرسه‌ای تنها برای هدف ‌های آموزشی و درسی برای تحصیل دانش‌آموزان استفاده می‌شود. مدارس بزرگ تر را در قالب چند بخش به محل مورد نظر حمل و در آنجا مونتاژ می‌کنند. کانکس‌های آموزشی چرخدار نیز طراحی می‌شوند که برای جابجایی انها نیز به یک ماشین کشنده است. به طور کلی کانکس مدرسه میتواند به تمامی امکانات لازم برای یک مدرسه از قبیل سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیستم روشنایی، آبدار خانه، اتاق مدیریت، نمازخانه، اتاق استراحت معلمان، سرویس بهداشتی، آبخوری و دیگر امکانات رفاهی مجهز شوند. برخی از این موارد باید در هنگام طراحی نقشه مدرسه مد نظر قرار بگیرد.

کاربرد کانکس مدرسه‌ای و آموزشی چیست؟

اصولا از کانکس مدرسه‌ای در شرایطی استفاده می‌شود که نیاز به احداث مکانی دائمی و یا موقتی برای آموزش و کلاس درس وجود دارد، در حالی که امکان احداث مدارس سنتی وجود ندارد. با اینکه ممکن است در هر جایی به همچنین کلاس درسی نیاز پیدا شود (مانند ایجاد یک کلاس آموزشی در محوطه‌ی یک کارخانه به منظور آموزش‌های اولیه)، اما این شرایط به طور معمول در دو صورت پیش می‌آید:

  • در مواقع ضروری (مثلا به علت تخریب مدارس یک منطقه بر اثر عوامل طبیعی مثل زلزله و سیل که نیاز است در مدت کوتاهی مکانی برای دانش آموزان ایجاد شود تا وقفه ای در روند آموزشی انها ایجاد نشود)
  • در مناطق دورافتاده (احداث مدرسه و کلاس درس به صورت سنتی در مناطق دورافتاده و صعب العبور وجود نداشته باشد)

در زمان وقوع حوادث طبیعی و تخریب مدارس یک منطقه، بهترین گزینه برای ایجاد سریع کلاس درس، استفاده از کانکس مدرسه‌ای است. در این شرایط دانش آموزان می‌توانند به صورت موقت تا زمان احداث و بازسازی مدارس، از این کانکس‌ها استفاده کنند و از تحصیل باز نمانند. نمونه بارز این مسئله را اخیرا در حادثه سیل منطقه پلدختر شاهد بودیم. همچنین در مناطق دور افتاده و صعب العبوری که امکان احداث مدارس سنتی وجود ندارد و یا زمانی که استفاده از کانکس، به علت مزایای آن توجیه پذیر تر باشد، استفاده از کانکس مدرسه‌ای گزینه مناسب‌تری است. البته کاربردهای کانکس مدرسه ای به این دو مورد محدود نیست. امروزه در بسیاری از نقاط دنیا، به علت هزینه کمتر، قابلیت جابجایی و سرعت اجرا، از این کانکس‌های مدرسه‌ای (البته کانکس‌های پیش رفته و با تمامی امکانات لازم) در شرایط معمول نیز استفاده می‌شود. نمونه بارز آن کشور استرالیا است که در سال‌های اخیر زیر ساخت‌های اموزشی خود را بر پایه مدارس کانکسی و پیش ساخته بنا نهاده است.

آیا درس خواندن در کانکس مزیتی دارد؟

در اینجا باید نکته‌ی مهمی‌ را یاداور ‌شویم و آن اینکه اگرچه استفاده از کانکس در ساخت مدرسه و کلاس درس از لحاظ ساخت و ساز مقرون به صرفه تر است و مزایای زیادی برای سازندگان و سرمایه گذاران دارد، اما آیا درس خواندن در کانکس برای دانش‌آموزان نیز مزیتی دارد؟ این سوالی است که شاید شرکت‌های سازنده‌ی کانکس آموزشی کمتر به ان بپردازند و تمامی زوایای آن را بررسی نکرده باشند. واقعیت این است کلاس‌های درسی کانکسی که هم اکنون در بسیاری از روستاها و مناطق محروم استفاده می‌شود فاقد استانداردهای لازم است. به علت عدم رعایت استاندارهای لازم (مانند نداشتن سیستم های گرمایشی و سرمایشی مناسب)، این کلاس‌ها در تابستان بسیار گرم و در زمستان‌ها بسیار سرد است. این نکته وقتی مهم تر میشود که نبود سیستم گرمایشی لازم در این کلاس ها باعث استفاده از بخاری‌های نفتی می‌شود که این مسئله خود میتواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. همچنین ابعاد آنها معمولا استاندارد نیست و با تعداد دانش‌اموزان هم‌خوانی ندارد. اما به هر ترتیب شرایط ضروری و محرومیت برخی مناطق باعث شده است که همین کلاس‌های درس نیز غنیمت شمرده شوند و امکان ادامه تحصیل را برای دانش آموزان فراهم کنند. در واقع بودن این کلاس های درس بهتر از نبودن آن است اما درس خواندن در این کلاس‌ها دشواری‌های زیادی دارد، با این حال تا مهیا شدن شرایط بهتر، استفاده از این کانکس‌های اموزشی، بهترین گزینه موجود است. این درحالی است اگر استاندارد‌های لازم برای کانکس‌های مدرسه‌ای در نظر گرفته شود، با قاطعیت می‌توان گفت که مزیت درس خواندن در آنها بیش از مدارس سنتی است. این گونه مدارس را میتوان بدون مزاحمت و وقفه در فرایند آموزشی ارتقا داد. یکی از مزیت های مهم این مدارس نسبت به مدارس سنتی مقاومت بالای انها نسبت به زلزله است. باتوجه به اینکه کشور ما یک منطقه زلزله خیز محسوب میشود، استفاده از کانکس آموزشی میتواند راه کار مناسبی در جهت جلوگیری از حوادث ناخوشایند آینده باشد. با استفاده از این کلاس ها دیگر نگران ریخته شدن آوار بر روی کودکانمان نخواهیم بود که با توجه به تعدد دانش اموزان در یک کلاس، میتواند فاجعه جبران ناپذیری به بار آورد.

نکاتی در طراحی کانکس مدرسه‌ای

یک کانکس آموزشی و مدرسه‌ای باید حداقل شرایط مناسب برای تحصیل و اموزش را دارا باشد. یک کلاس درس مکانی برای اموزش و یادگیری است و دانش‌آموزان گاهی نیمی از روز را در این کانکس‌ها باید سپری کنند. بنابراین نکات مهمی در جهت رفاه حال آنها و همچنین معلمین عزیز وجود دارد که باید در طراحی کانکس مدرسه‌ای در نظر گرفته شود. برای مثال در طراحی کانکس کلاس درس مواردی مانند زاویه جهت گیری پنجره‌های کلاس درس نسبت به نور خورشید اهمیت زیادی دارد. از این دست نکات کوچک و مهم در طراحی و اجرای یک کلاس درس بسیارند. از جمله:

  • ابعاد کلاس (متناسب با تعداد دانش اموزان باشد)
  • سایز پنجره ها‌ی کانکس آموزشی (برای تامین نور لازم در روز)
  • ابعاد درب های ورودی (مناسب برای رفت و آمد راحت دانش اموزان)
  • در نظر گرفتن فضای لازم برای قرار گرفتن میز معلم در کلاس
  • جهت باز شدن درب (رو به بیرون)
  • ایجاد راهی برای خروج اضطراری
  • ایجاد زیر ساخت مناسب برای سیستم سرمایشی و گرمایشی

قیمت کانکس مدرسه‌ای

قیمت کانکس درسی باتوجه به ابعاد و امکانات آن بسیار متفاوت خواهد بود. معمولا قیمت نهایی بعد از برآورد تمامی هزینه ها به صورت متری محاسبه و به مشتری پیشنهاد می‌شود. همچنین محل احداث مدرسه و مسیر حمل متریال لازم به آن باید مد نظر قرار بگیرد. البته هزینه برخی از تجهیزات و امکانات مدرسه (مثل هزینه پرژکتور یا تخته کلاس) جدای از خود کانکس و سازه‌ی مدرسه محاسبه می‌شود. همچنین برای کاهش هزینه می‌توانید اقدام به خرید کانکس مدرسه دست دوم نمایید. قیمت گذاری کانکس دست دوم باید توسط شرکت‌های با تجربه و فعال در این زمینه صورت بگیرد. اگر شما قصد خرید کانکس مدرسه‌ای دارید بهتر است قبل از هر چیز با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. مشاوران ما آماده ارائه هر گونه مشاوره و خدمات در این زمینه هستند.