سازه های پیش ساخته ای مثل کانکس و ساختمان های پیش ساخته، مزایای زیادی نسبت سازه های سنتی دارند، از این رو امروزه افراد و نهادهای مختلفی به استفاده از این سازه های نوین روی آورده اند. کانکس اداری یکی از انواع کانکس است که کاربردی اداری و دفتری دارد و به فراخور آن از امکانات یک دفتر اداری برخوردار است.  تصور اکثریت مردم از کانکس، محدود به اتاق کوچک فلزی است که کاربری محدودی دارد، در حالی امروز کانکس‌های چند طبقه با تمامی امکانات طراحی و ساخته شده‌اند که می‌توانند جایگزین مناسبی برای سازه های سنتی باشند. هدف از نگارش این مقاله آشنایی بیشتر افراد با کانکس‌های مدرنی است که شامل چندین اتاق با امکانات لازم است و میتوان از آن به عنوان یک دفتر یا حتی یک ساختمان اداری استفاده کرد. با وجود کانکس های اداری، شرکت ها و نهاد های مختلف می‌توانند با هزینه بسیار کمتری اقدام به ساخت و تهیه دفتر اداری کنند و از مزایای بی شمار آن بهره مند شوند. کانکس اداری را گاهی با نام کانکس مدیریتی شناخته می‌شود. با ما همراه باشید تا به معرفی کانکس اداری، ویژگی‌ها و امکانات آن بپردازیم.

کانکس اداری چیست؟

کانکس اداری یا دفتری سازه ای پیش ساخته است که از متریال پیش ساخته‌ (مانند ساندویچ پانل‌ها) برای ساخت آن استفاده میشود و دارای کاربری اداری و مدیریتی می باشد. اجزای یک کانکس اداری در کارخانه تولید و در محل مورد نظر نصب و مونتاژ می‌گردد و میتوان به عنوان دفتر کار یک تیم اداری، مدیریتی و مهندسی از آن استفاده کرد. نقشه کانکس اداری با توجه به نوع کاربری و خدمات اداره، متفاوت است. کانکس اداری به مانند سازه‌های اداری سنتی از تمامی امکانات لازم برخوردار است. متریال استفاده شده در ساخت کانکس اداری ممکن است متفاوت باشد که این تفاوت ها به دلیل تفاوت در فاکتورهایی است که در قسمت بعدی به آن خواهیم پرداخت. اما به طورکلی از متریالی همچون دیوارپوش پی وی سی، ساندویچ پانل دیواری و سقفی، سایدینگ، کامپوزیت، تخته‌های ترموود، ورق‌های گالوانیزه و اسکلت فلزی (آهنی یا فولادی) در ساخت کانکس های اداری استفاده می‌شود.

فاکتورهای مهم در طراحی کانکس اداری

این سازه دارای قسمت های مختلفی می باشد که هر سازمان یا اداره ای بنا به نیاز خود و با توجه به  تعداد پرسنلی که قرار است در آن مستقر شوند و همینطور بسته به نوع خدماتی که می‌خواهند ارائه دهند، اقدام به سفارش کانکس اداری می‌کنند. بعد از آن، تیم سازنده کانکس با توجه به نیاز و درخواست مشتری، نقشه کانکس را طراحی و بعد از تاییدات لازم مرحله‌ی ساخت کانکس اداری آغاز می‌شود. همچنین در طراحی و ساخت کانکس اداری باید به محل نصب کانکس توجه کرد. فاکتور های زیادی است که در طراحی کانکس اداری باید به آن توجه کرد. به طور کلی شما به عنوان مشتری و تیم سازنده به عنوان مجری پروژه، قبل از هر سفارش و طراحی کانکس اداری، باید به پرسش های زیر پاسخ روشنی بدهید:

 • تعداد پرسنل مجموعه چند نفر خواهد بود؟
 • آیا کانکس در فضای باز قرار خواهد گرفت؟
 • موقعیت مکانی کانکس کجاست؟ (در حیاط یک مجموعه، در پشت بام یا یک فضای مستقل)
 • ابعاد در نظر گرفته شده برای اجرای کانکس اداری چقدر است؟
 • چه خدماتی قرار است در آن ارائه شود؟
 • شرایط آب و هوایی محل استقرار کانکس چگونه است؟

در واقع با توجه به پاسخ این پرسش‌ها، تیم سازنده قادر خواهد بود متریال، ابعاد، نقشه، امکانات و هزینه‌های لازم برای ساخت پروژه مورد نظر را برآورد کند و انتخاب های مناسبی انجام دهد. در بعضی موارد نیز ممکن است کانکس مورد نیاز مشتری در نمونه های از قبل ساخته شده موجود باشد. با این حال توجه به این فاکتور ها، امر مهمی در طراحی و ساخت یک کانکس اداری است.

انواع کانکس اداری و کاربردهای آنها

همان طور که از نام آن مشخص، از کانکس اداری به عنوان یک دفتر یا ساختنمان اداری استفاده میشود. اما کانکس اداری دارای انواع مختلفی که هر یک کاربرد ویژه تری دارند، این موارد شامل انواع زیر است:

 • کانکس اداری سالنی
 • کانکس اداری دو، سه و چند اتاقه
 • کانکس اداری دو یا چند طبقه

هر کدام از این کانکس‌های اداری می‌تواند کاربرد متفاوتی داشته باشد. انتخاب آنها به نوع خدمات ارائه شده در آنها بستگی دارد. برای مثال کانکس اداری سالنی  در واقع یک سالن بزرگ اداری است که می توان دور تا دور آن میز های اداری و صندلی قرار داد و در گوشه ای از سازه یک آبدارخانه و سرویس بهداشتی طراحی و اجرا کرد. این کانکس‌ها بیشتر برای اداراتی که مراجعه کنندگان باید به باجه‌های مختلفی مراجعه کنند (مانند یک بانک) مناسب است. در این کانکس‌ها سیستم روشنایی و گرمایشی و سرمایشی مشترک است. از طرف دیگر کانکس های چند اتاقه (که معمولا دارای یک سالن کوچک است که در دو طرف آن اتاق های متعدد در کنار هم قرار دارند) برای اداره هایی که به اتاق های متععد برای قسمت های مختلف نیاز دارند، مناسب است. این نوع کانکس‌ها یک درب مشترک اصلی دارد که به بیرون راه پیدا می‌کنند. در این کانکس‌ها سیستم سرمایشی، گرمایشی و روشنایی به طور مجزا برای هر اتاق در نظر گرفته می‌شود. کانکس اداری دو یا چند طبقه نیز برای استفاده به عنوان یک ساختمان اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امکانات و ویژگی‌های کانکس اداری

از آنجا که کانکس اداری مکانی برای کار است و ممکن است افراد در ساعات طولانی در ان مشغول به کارهای اداری باشند، امکانات این کانکس ها از اهمیت زیادی بر خوردار است. کانکس اداری معمولا داری امکانات کاملی است، نظیر سرویس بهداشتی، سیستم های تهویه هوا مطبوع، آبدارخانه، تاسیسات برق و روشنایی، شبکه اینترنت داخلی، سیستم امنیتی، سیستم گرمایشی و سرمایشی و غیره. همچنین کانکس اداری باید دارای ویژگی‌ها و امکانات مورد نیاز برای پاسخ گویی به نیاز مراجعه کنندگان باشد. بنابراین امکانات و ویژگی‌های یک کانکس اداری مناسب به قرار زیر است:

 • سیستم گرمایشی ( معمولا بخاری برقی یا گازی، پکیج گازی)
 • سیستم سرمایشی ( معمولا کولر گازی یا آبی)
 • سیستم تهویه هوا (در صورت استفاده از سیستم های گازی ضرورت بیشتری پیدا میکند)
 • سیستم روشنایی (شامل چراغ های لازم برای محوطه داخلی و خارجی کانکس)
 • پنجره های مناسب (پنجره های بزرگ دوجداره که تامین کننده نور کانکس در روز باشد و از اتلاف انرژی و ورود صدای بیرون به داخل جلوگیری کند. همچنین وجود پرده برای کنترل نور ضروری است)
 • درب اصلی بزرگ (جوابگوی رفت و آمد زیاد مراجعه کنندگان باشد)
 • دارای فضای انتظار (مکانی برای انتظار مراجعه کنندگان به همراه تعدادی صندلی)
 • کف سازی مناسب و مستحکم (جلوگیری از لرزش سازه هنگام رفت و آمد و قابلیت شست و شوی)
 • آبدارخانه و سرویس بهداشتی
 • سیستم عایق بندی مناسب برای کانکس اداری
 • فضا سازی مناسب (فضا های فرعی مانند اتاق تکثیر و کپی، میز منشی و صندوق و غیره باید در کانکس اداری در نظر گرفته شود. این فضاها را میتوان با استفاده از پارتیشن ایجاد کرد)
 • طراحی نمای داخلی و بیرونی جذاب و زیبا (می‌تواند در جذب افرد و خلق و خوی مراجعه کننده و پرسنل تاثیر بسزایی داشته باشد)

مزایای استفاده از کانکس اداری

بسیاری از سازمان ها، شرکت‌ها و اداره جات دولتی و خصوصی با توجه به نیاز مردم و اهداف تجاری و اداری خود، نیازمند تقویت و ایجاد بسترهای اداری خود هستند. این در حالی است که ساخت سازه های سنتی به جهت طولانی شدن پروسه ساخت و هزینه های بالا، برای انها مقرون به صرفه نیست. در چنین شرایطی استفاده از سازه های پیش ساخته‌ای مانند یک کانکس اداری بهترین ایده است و میتواند در کمترین زمان ممکن نیاز آنها را برطرف کند. همچنین هزینه های لازم برای اجرای آنها بسیار کمتر از سازه‌های سنتی است. بنابراین استفاده از کانکس‌های اداری روز به روز در حال بیشتر شدن است. علاوه بر این مسائل، کانکس های اداری دارای مزیت‌های زیادی هستند. اگر چه مهم ترین آنها سرعت اجرا و کاهش هزینه ها است اما مزایای دیگری وجود دارد که نباید از آنها غافل بود. به طور کلی مزایای استفاده از کانکس اداری به شرح زیر است:

 • امکان استفاده مجدد از کانکس اداری و یا بازیافت آن، همچنین امکان فروش مجدد آن وجود دارد.
 • سرعت اجرای ساخت، در چند روز امکان مونتاژ آن وجود دارد.
 • قابلیت جابجایی، امکان باز کردن کانکس اداری و حمل ان به مکان دیگر.
 • کاهش هزینه‌های اولیه مثل عدم نیاز به پی‌سازی و کاهش هزینه‌های حمل مصالح.
 • عدم نیاز به برخی مجوزها مثل مجوز احداث بنا.
 • استفاده از برخی از فضاهای مرده که امکان احداث سازه سنتی وجود ندارد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با کانکس اداری و ویژگی‌های آن آشنا کنیم. این کانکس‌ها با دارا بودن تمامی امکانات یک اداره سنتی میتواند پاسخ گوی نیاز ارگان‌ها یا شرکت‌های مختلف به دفتر اداری و مدیریتی باشد. دیدیم که استفاده از کانکس های اداری مزایای زیادی برای شرکت‌ها و نهادهای مختلف خواهد داشت که کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت نصب نمونه‌هایی از آنها است.

برای خرید کانکس اداری، شما باید ابتدا اهداف و نیازهای خود را مشخص کرده ( که در بخش فاکتورهای مهم در طراحی کانکس به آن اشاره شد) و سپس اقدام به سفارش کانکس کنید. در صورت تمایل نیز می‌توانید از نمونه های طراحی شده قبلی برای سفارش خود استفاده کنید. به هر حال اگر در انتخاب خود شک دارید بهتر است با یک تیم متخصص مشورت کنید.