ساخت سالن ماینینگ – این روزها صحبت از ارزهای دیجیتالی به خصوص بیت کوین بسیار زیاد است. بیت کوین نوعی ارز دیجیتالی است که در دسته رمز ارزها قرار می‌گیرد. رمز ارزها نوعی دارایی دیجیتالی هستند که هیچ نمود فیزیکی ندارند و تنها شامل یه سری اطلاعات رمزنگاری شده‌ی دیجیتالی هستند. اصطلاح استخراج یا ماینینگ در دنیای ارزهای دیجیتالی، یک اصطلاح رایج است. شما که به این صفحه راهنمایی شده‌اید، احتمالا تاکنون چیزهایی درباره استخراج یا همان ماینینگ بیتکوین شنیده‌اید و کنجکاو هستید بدانید برای ساخت سالن ماینینگ چه الزاماتی نیاز است. شاید هم قصد دارید یک فارم یا سالن ماینینگ راه‌اندازی کنید و از این طریق به کسب درآمد بپردازید. در این مقاله قصد داریم به الزامات و شرایط ساخت سالن ماینینگ بپردازیم. یک سالن ماینینگ چه شرایطی باید داشته باشد؟ قبل از شروع بحث توجه به چند نکته اهمیت دارد.

نکته اول: استخراج یا ماینینگ بیت کوین تابع قوانین و مقرراتی است که رعایت آنها از سوی استخراج کنندگان الزامی است.

نکته دوم: بخشی از شرایط راه اندازی یک مزرعه استخراج بیت کوین مربوط به تجهیزات و نصب دستگاه های ماینر و مسائل فنی مربوط به آنها است که این مورد موضوع بحث ما در این مقاله نیست.

 ماینینگ (Mining) یا استخراج بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) یکی از ارزهای دیجیتالی است که در سال‌های اخیر مورد توجه افراد بسیار زیادی قرار گرفته است. امروزه بیت کوین معروف ترین رمز ارز دنیا است و در کشورهای مختلف جهان مورد مبادله قرار می‌گیرد. بیت کوین در ایران نیز مورد توجه زیادی قرار گرفته است و هر روز نیز به شهرت آن افزوده می‌شود. ویژگی بارز ارزهای دیجیتالی، غیر متمرکز بودن آنها است. به این معنی که تحت نظارت هیچ نهاد رسمی و غیر رسمی نیستند و هیچ کشوری نمی‌تواند بر روی آن نظارت داشته باشد. از این رو قیمت بیت کوین را تنها عرضه و تقاضا مشخص می‌کند. فارغ از ویژگی هایی که بیت کوین را از پول رایج متمایز می‌کند، بسیاری از افراد با توجه به آینده درخشانی که برای آن پیش بینی می‌شود، آن را فرصتی برای سرمایه گذاری می‌دانند. به طور کلی شما در دو حالت می‌توانید بیت کوین را بدست آورید:

  • خرید بیت کوین
  • استخراج بیت کوین

بحث خرید بیت کوین کاملا مشخص است. شما در ازای پرداخت پول به یک شخص مورد اعتماد (به صورت مستقیم) یا توسط صرافی های ارزهای دیجیتالی (به صورت غیر مستقیم) می‌توانید صاحب مقدار مشخصی بیت کوین شوید. اما راه دوم همان استخراج یا ماینینگ بیت کوین است. شبکه انتقال بیت کوین نیازمند کسانی است که تراکنش‌های بیت کوین را تایید کنند. تایید این تراکنش‌ها نیازمند دستگاه های پیشرفته‌ی کامپیوتری است و برای تایید یک تراکنش باید دستگاه‌های کامپیوتری یک مسئله پیچیده‌ی ریاضی را حل کنند. سیستم بیت کوین در ازای این کار، به این افراد (که به آنها ماینر) می‌گویند، مقدار مشخصی بیت کوین پاداش می‌دهد. از این رو بسیاری از افراد با سرمایه گذاری در خرید دستگاه و ساخت سالن ماینینگ، به استخراج بیت کوین روی می‌آورند و از این راه کسب درآمد می‌کنند.

استخراج بیت کوین

فارم (Farm) یا سالن ماینینگ چیست؟

فارم (Farm) یا سالن ماینینگ همان محلی است که دستگاه‌های استخراج بیت کوین را در آنجا نصب و نگهداری می‌کنند. سالن ماینینگ باید از شرایط مناسبی برای این کار برخوردار باشد. چرا که دستگاه‌های استخراج بیت کوین برق زیادی مصرف می‌کنند و در هنگام کار کردن، سر و صدا و همچنین حرارت زیادی تولید می‌کنند. همچنین یک سالن ماینینگ باید بتواند رطوبت محیط را در مقدار استانداری حفظ کند، چرا که رطوبت هوا می‌تواند دستگاه‌ها را به سرعت مستهلک نماید.

بنابراین دما و رطوبت هوا، دو فاکتور مهم در عمر مفید دستگاه های استخراج بیت کوین هستند که یک سالن ماینینگ باید از تجهیزات لازم برای کنترل آنها برخوردار باشد. یک فارم یا مزرعه بیت کوین میتواند شامل ده ها دستگاه ماینینگ باشد. همچنین ابعاد و طراحی فارم به تعداد دستگاه‌ و شرایط محیطی آن بستگی دارد.

چالش‌های پیش روی ماینرها چیست؟

یکی از بزرگ ترین چالش‌های پیش روی ماینرها، تامین برق مصرفی دستگاه‌ های ماینینگ است. چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه قانون، به ماینرها اجازه نمی‌دهد که از برق صنعتی برای استخراج بیت کوین استفاده کنند و آنها خودشان باید برق مورد نیاز خود را تولید کنند. به غیر از این مورد، چالش بعدی بر می‌گردد به استهلاک سریع دستگاه‌ های ماینینگ.

این دستگاه‌ها باید بیست و چهار ساعته کار کند، از این رو برخی از قطعات آن‌ها به سرعت فرسوده می‌شود و از کار می‌افتد. قطعاتی مثل کارت گرافیک و منبع تغذیه و مادر برد جزء قطعات حساس این دستگاه‌ها هستند که به سرعت در شرایطی که دمای محیط از حد نرمال بالا‌تر رود، از کار می‌افتند. همچنین صدای این دستگاه ها در صورتی که به بیرون از محیط فارم برود، می‌تواند برای همسایگان یک مزاحمت جدی باشد. اما راه چاره چیست؟ برای تهیه برق مورد نیاز فارم میتوان از ژنراتورهای بنزینی یا بادی استفاده کرد. البته این مورد، موضوع بحث ما نیست. اما چالش‌های دیگر را می‌توان با احداث یک سالن ماینینگ استاندارد و مناسب مرتفع ساخت. تمامی این مشکلات بر می‌گردد به عدم توجه کافی به شرایط استاندارد سالن ماینینگ که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

دستگاه ماینر

سالن ماینینگ چه شرایطی باید داشته باشد؟

متاسفانه در ایران مزارع استخراج بیت کوین از استاندارهای لازم برخوردار نیستند. این امر می‌تواند بازدهی و سودآوری فارم را تا حد زیادی تحت شعاع قرار دهد. مسائلی و شرایطی که برای ایجاد یک فارم استاندارد باید به آنها توجه کرد را در ادامه بررسی می‌کنیم.

کنترل دما

همان طور که در بالا ذکر شد، دستگاه ماینینگ برای تایید تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین، باید به طور مداوم کار کند و در این بین تمام محاسبات با استفاده از یک کارت گرافیکی قدرتمند صورت می گیرد. این دستگاه‌ها حرارت بسیار زیادی تولید می‌کنند و همین مسئله میتواند کارت‌های گرافیکی را به سرعت خراب کند.

برای جلوگیری از این مسئله، میتوان از روش “چرخش هوا” استفاده کرد. در این روش سالن ماینینگ باید طوری طراحی شود که به طور مستمر هوای گرم از آن خارج و هوای خنک به آن وارد شود. به طور کلی با توجه به ابعاد فارم، برای این کار می‌توانید از چند فن و یا به صورت تخصصی از دستگاه Air rotation استفاده کنید. این دستگاه هوا را به صورت دائمی در جریان نگه می‌دارد و همیشه هوای اطراف دستگاه را خنک نگه می‌دارد. برای استفاده از فن، سالن ماینینگ باید دو ورودی هوا داشته باشد و همچنین این ورودی‌ها باید آنقدر بزرگ باشند که تهویه هوا به خوبی صورت بگیرد.

در واقع هوای تازه و خنک باید از یک سمت سالن ماینینگ ، وارد محوطه شود و جریان هوای به‌ گونه‌ای باشد که مستقیماً و بدون هیچ واسطه‌ای به دستگاه ماینینگ برسد و سپس هوای گرم باید توسط فن‌های صنعتی مخصوص از محل مورد نظر خارج شود. همچنین می‌توانید از سیستم‌های سرمایشی مبتنی بر کولرهای گازی برای کاهش دمای سالن فارم استفاده کنید. استفاده از کولر آبی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، دلیل این امر را در قسمت بعدی ذکر خواهیم کرد.

کنترل رطوبت

رطوبت بالا می‌تواند به سرعت عمر مفید دستگاه را کاهش دهد. سالن ماینینگ باید کمترین میزان رطوبت را داشته باشد. استفاده از کولرهای آبی در روزهای گرم سال از این نظر نمی‌تواند گزینه مناسبی برای خنک کردن سالن ماینینگ باشد. کولر آبی خود میتواند عامل ایجاد مشکلات زیادی باشد. تجهیزات ماینینگ مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگر در مقابل رطوبت هوا  و همچنین گرد و غبار آسیب‌پذیر هستند. دستگاه‌های ماینینگ بیت‌کوین به نحوی طراحی ‌شده‌اند که در شرایط آب و هوایی مختلف کار کنند اما باید توجه داشت هر چقدر رطوبت هوا بالاتر باشد، استهلاک دستگاه نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین باید در احداث فارم به این نکته توجه کنید و حد المقدور از احداث فارم در مناطق شرجی اجتناب کنید.

کنترل صدا

دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین سر و صدای زیاد تولید می‌کنند. اگر قصد راه اندازی یک فارم را در یک منطقه مسکونی دارید، این موضوع می‌تواند یکی از چالش‌های جدی در پیش روی شما باشد. برای کنترل صدای فارم راه کار مختلفی وجود دارد. یکی از آنها استفاده از فوم شانه تخم‌مرغی و یا پرده های ضد صدا هستند. همچنین می‌توانید دستگاه‌ها را در باکس‌های ضد صدا قرار بدهید. یکی دیگر از راه کارهای مناسب، استفاده از ساندویچ پانل‌های عایق صدا برای ساخت سالن ماینینگ است. این پانل‌ها به علت استفاده از فوم عایق صدا در ساختار آن، تا حد زیادی میتوانند از انتقال صدا به بیرون فارم جلوگیری کند.

سالن استخراج بیت کوین

طراحی و ساخت سالن ماینینگ

ابعاد سالن ماینینگ باید با تعداد دستگاه‌ها‌ی استخراج متناسب باشد. توجه کنید که الزاما ابعاد بزرگ‌تر، گزینه مناسب‌تری برای راه اندازی فارم بیت کوین نیست. ابعاد بزرگ سالن ماینینگ می‌تواند هزینه های بیشتری را برای تهویه هوا و کنترل دمای آن به همراه داشته باشد.

پیشنهاد می‌شود از کانکس‌های پیش‌ساخته‌ با ظرفیت های مختلف دستگاه ماینینگ، برای راه‌اندازی فارم استفاده کنید. امکانات مختلفی مثل قفسه‌بندی، تاسیسات برق و کابل‌کشی اینترنت، تجهیزات تهویه هوا و سیستم سرمایشی و هر تجهیزاتی که برای راه‌اندازی فارم لازم است، در این کانکس‌ها در نظر گرفته شده است.

همچنین می‌توانید از سوله های صنعتی برای ایجاد یک فارم استفاده کنید. بهتر است از متریالی مثل انواع ساندویچ پانل برای ساخت این سوله ها استفاده کنید. علت این امر کاهش هزینه ها و سرعت بالای اجرا است و همچنین نیازی نیست که برای کنترل صدای فارم، هزینه‌های اضافی را متحمل شوید زیرا این پانل‌ها میتوانند تا حد زیادی صدای فارم را کاهش دهند.

جمع بندی

انتقال دارایی ها و پول در حال حاضر هزینه بر است و با چالش های زیادی همراه است. از این رو ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین که این موانع را بر طرف کرده اند، روز به روز در حال محبوب تر شدن هستند. بر این اساس سرمایه گذاری در استخراج یا ماینینگ بیت کوین می‌تواند یک راه سود آور باشد، مشروط بر این که تمامی جوانب کار سنجیده شود و از فارم های استانداری استفاده گردد. ساخت سالن ماینینگ استاندارد یکی از ملزومات این کار است که ما در این مقاله سعی کردیم شما را با نکات اولیه راه اندازی یک سالن ماینینگ آشنا کنیم. امیدواریم این مقاله اطلاعات اولیه در این زمینه را در اختیار شما قرار داده باشد.