کانکس چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

کانکس چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟
۶ شهریور ۱۳۹۸

مقدمه

 

کانکس چیست ؟ – کانکس‌ها کاربرد زیادی دارند و ممکن است آنها را در هر جایی که نیاز به یک سازه قابل حمل بوده است، پیدا کنید. شاید یکی از موارد استفاده از آنها، که با شنیدن واژه کانکس به ذهن ما خطور می‌کند، کانکس‌های پلیس است که در کوشه و کنار شهرها می‌توانید آنها را مشاهده کنید. بنابراین احتمالا اکثر افراد می‌دانند که کانکس چیست، اما با این حال انواع کانکس و کاربردهای آن به طور کامل بر همگان مشخص نیست. سوالات زیادی در این زمینه وجود دارد که سعی میکنیم در این مقاله به برخی از این سوالات پاسخ دهیم:

  • کانکس چیست و چگونه ساخته ‌می‌شود؟
  • انواع کانکس کدام است و مزایا و معایب هر کدام چیست؟
  • ویژگی بارز کانکس چیست و چرا استفاده از آن تا این حد متداول شده است؟
  • کانکس‌ها چه کاربردهایی دارند؟

 

سازه‌های قابل حمل

 

در طول تاریخ، بشر همواره به جایی نیاز داشته است تا در پناه آن از گزند عوامل طبیعی محفوظ بماند. از این رو به مرور زمان شروع به ساخت سرپناهی برای خود کرد. اما هر آنچه که تحت نام ساختمان و سازه برای انسان تعریف شد، توسعه و تکامل‌اش نیازمند زمانی نسبتا طولانی بود. در قرن اخیر صنعت ساختمان سازی، همگام با پیشرفت سایر علوم رشد چشمگیری داشته است. از طرفی، آنچه که بعنوان بنا و ساختمان توسط انسان ساخته می‌شد، چنان در زمین ریشه داشت که امکان جابجایی‌ برای آن قابل تصور نبود. اما باز هم “نیاز”، باعث آن شد که متخصصین امر به فکر ساختن سازه‌های قابل حمل بیافتند.کم کم کار به جایی رسید که خانه‌های پیش ساخته تولید و روانه بازار شدند. امروزه کانکس‌ها نمونه‌ای از نوین ترین سازه‌هایی است که روز به‌ روز انسان‌های بیشتری را در خود جای میدهد.

کانکس‌ها به واسطه ویژگی ‌های جذابشان، هر روز کارکرد جدیدی پیدا می‌کنند و نقشی تاثیر‌گذاری را در زندگی مدرن اجتماع‌های صنعتی برعهده گرفته‌اند. میتوان گفت در حال حاضر کانکس‌ها طیف وسیعی از نیازها را در مکان‌ها و مقیاس‌های متفاوت، پاسخگو هستند.

 

کانکس چیست ؟

 

به عنوان یک تعریف ساده میتوان گفت که کانکس یک سازه قابل حمل است که معمولا به صورت پیش ساخته تولید می‌شود. کانکس یکی از پرکاربرد‌ترین سازه‌هایی است که در موارد زیادی میتوان به عنوان یک محل موقتی از آن استفاده کرد. اگر چه سازه کانکس به عنوان اسکان موقت شناخته می‌شود، اما در بعضی مواقع برای مقاصد بلندمدت نیز از این سازه‌ها استفاده می‌شود. کانکس معمولا به صورت پیش ساخته تولید و به محل مورد نظر حمل می‌شود و البته در بعضی از موارد نیز قطعات مختلف آن در محل مورد نظر مونتاژ می‌گردد. کانکس‌ها انواع مختلفی دارند و میتوان آنها را به صورت چرخدار یا ثابت در بازار پیدا کرد.

کانکس ثابت در محل استقرار خود ثابت خواهد ماند اما کانکس چرخدار را میتوان جابجا کرد. در این جا منظور از جابجا کردن، حرکت در همان محل استقرار است، وگرنه کانکس ثابت را هم میتوان جابجا کرد و اصولا قابل حمل بودن کانکس یکی از ویژگی‌های این سازه‌های جمع و جور و پر کاربرد است.

 

عکسی از کانکس های کارگاهی

ویژگی‌ها و مشخصات فنی کانکس

 

کانکس‌ها همیشه آهنی نیستند! شاید تصور عموم مردم از کانکس یک چهاردیواری آهنی باشد. اما باید گفت این تعریف بیشتر برای کانتینر مصداق دارد. بیایید نگاهی به مشخصات فنی کانکس بیاندازیم. کانکس به طور کلی از دو بخش مجزا تشکیل شده است:

  • اسکلت و شاسی
  • پوشش بدنه و سقف

سبک‌ها و روش‌های متفاوتی برای ساخت کانکس وجود دارد و این تنوع در ساخت به دو دلیل است. اولی وجود گزینه‌های زیاد برای انتخاب مصالح اولیه می‌باشد. کانکس را میتوان از طیف وسیعی از مصالح از جمله چوب، پلاستیک، فایبرگلاس، فلز و غیره ساخت. دومین دلیل کاربردهای بسیار متنوعی است که این سازه دارد.

شاسی و اسکلت کانکس

کانکس برای انواع مصارف با طیف وسیعی از مشاغل درگیر است و به طبع روش‌های متفاوتی برای ساخت انواع کانکس وجود خواهد داشت.  اما به طور کلی چیزی که در اکثر روش‌های ساخت کانکس مشترک است ساخت شاسی کف با تیر آهن و اسکلت فلزی می‌باشد که بنا به ابعاد و نوع درجه کیفی ضخامت‌ها، انواع متفاوتی از آنها بکار می رود. همچنین اتصالات در اکثر موارد به صورت جوش ممتد بوده اما در صورت نیاز قابلیت روش پیچ و مهره را نیز برای آنها در نظر می‌گیرند.

پوشش بدنه و سقف کانکس

پوشش بدنه و سقف کانکس از مصالح مختلفی مانند ورق های فولادی گالوانیزه شده، چوب، فایبرگلاس و ساندویچ پانل تولید میشود که مشتریان کانکس در هنگام سفارش محصول، می‌توانند یکی از آنها را انتخاب کنند چرا که هرکدام دارای ویژگی ها و مزایای خاص خود بوده و از لحاظ هزینه نیز با یکدیگر متفاوت هستند. صفحات دیوار و سقف کانکس‌ها معمولا از متریالی به نام ساندویچ پانل ساخته می‌شوند. اگر با پانل های ساندویچی آشنایی ندارید ( مقاله ساندویچ پانل چیست ؟ (بررسی جامع) ) را مطالعه کنید.

ساندویچ پانل‌ها یکی از مصالح ساخت و ساز نوین هستند که کاربرد زیادی در ساخت سازه‌های پیش ساخته‌ای مثل کانکس و کیوسک دارند. این صفحات چند لایه از یک عایق ضد حرارت ساخته می‌شوند که در دو طرف آن یک لایه فلزی (معمولا از جنس گالوانیزه، آلوزینک و آلومینیوم) وجود دارد. معمولا از ساندویچ پانل سقفی برای سقف و از ساندویچ پانل دیواری برای پوشش دیوار کانکس استفاده می‌شود.

 

نمای داخلی کانکس مدرسه ای

انواع کانکس و کاربردهای آنها

 

کانکس‌ها انواع مختلفی دارند که بر حسب کاربردهای مختلف آنها یا متناسب با مواد اولیه استفاده شده در آنها، تقسیم بندی می‌شوند. برای مثال کانکس چوبی یا کانکس آهنی، کانکس‌هایی هستند که از صفحات چوبی و آهنی برای پوشش دیوارهای آنها استفاده شده است. اما از نظر ما دسته‌بندی کردن کانکس‌ها بر اساس کاربرد آنها گزینه بهتری است که می‌تواند راهنمای خوبی برای انتخاب مشتریان باشد و دید خوبی در جهت انتخاب صحیح کانکس مورد نیازشان به آنها بدهد. برخی از انواع متداول کانکس در زیر آورده شده است.

کانکس فروشگاهی

از کانکس فروشگاهی برای ارائه و فروش محصولات مختلفی مانند روزنامه، مواد غذایی و محصولات نمایشگاهی استفاده می‌شود. معمولا از این کانکس‌ها در جاهای شلوغ و نمایشگاه استفاده میشود. این کانکس از امکاناتی نظیر نورپردازی و کرکره برقی بر خوردار است.

کانکس نگهبانی

کانکس نگهبانی معمولا ابعاد کوچک تری نسبت به انواع کانکس‌های دیگر دارد اما دارای پنجره‌های بزرگی است. از این کانکس برای حراست یا نگهبانی یک مجموعه استفاده میشود.

کانکس خوابگاهی

کانکس خوابگاهی یکی دیگر از انواع کانکس است که برای  استراحت و رختکن کارکنان یک مجموعه در نظر گرفته می‌شود. این کانکس ابعاد متفاوتی دارد و معمولا چرخدار است و در بعضی موارد از امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی و دیگر تجهیزات لازم برخوردار است.

کانکس ویلایی

کانکس ویلایی در واقع یک ویلای از پیش ساخته شده است که میتواند امکانات زیادی داشته باشد. از این کانکس‌ها در مناطق تفریحی برای اسکان مسافران استفاده می‌شود. کانکس ویلایی ابعاد بزرگ‌تری نسبت به انواع دیگر کانکس دارد که میتواند شامل چندین اتاق و همچنین حمام و سرویس بهداشتی باشد.

کانکس پزشکی

کانکس پزشکی بیشتر به عنوان درمانگاه‌های سیار و مراکز درمانی و بهداشتی کوچک استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای آن استفاده در پایگاه‌های انتقال خون و حلال احمر است. این کانکس‌ها از امکاناتی نظیر تهویه هوا، سیستم گرمایشی، قفسه و کابینت و سرویس‌ بهداشتی بر خوردار است.

کانکس نمازخانه‌ای

کانکس نمازخانه‌ای یکی از انواع کانکس است که برای اقامه نماز در سطح شهر یا جاده‌های بین شهری استفاده می‌شود . این کانکس‌ها امکانات خاصی ندارند و تنها فضایی را برای اقامه نماز برای مسافران فراهم می‌کنند.

 

این مقاله به زودی آپدیت میشود .

 

 

 

 

 

 

 

    این مقاله را به اشتراک گذارید :

عضویت در کانال تلگرام سایت

کانال ما

دنبال کردن پیج اینستاگرام سایت

صفحه ما
ramin on شهریور ۱۳, ۱۳۹۸ AT 07 ق.ظ

مقاله بسیار مفید بود