ساختمان پیش ساخته چیست ؟ (آشنایی کامل)

 ساختمان پیش ساخته چیست ؟ (آشنایی کامل)
۱۲ شهریور ۱۳۹۸

 

معرفی ساختمان پیش ساخته

 

ساختمان پیش ساخته چیست ؟ – یک ساختمان پیش ساخته (Prefabricated house) یا بهتر است بگوییم یک سازه‌ی پیش ساخته، اشاره به ساختمانی دارد که اجزای مختلف آن در جای دیگری مثل کارخانه تولید شده است و سپس به محل مورد نظر آورده و در آنجا مونتاژ می‌شود. میتوان گفت این قبیل ساختمان‌ها در طی دو قرن اخیر پدید آمده‌اند و تلاش دارند تا برخی از معایب ساختمان‌های سنتی را از بین ببرند. در این مقاله قصد داریم به بررسی این سازه‌های پیش ساخته بپردازیم و ببینیم آیا توانسته‌اند صنعت ساختمان سازی را در پیش برد اهداف خود یاری دهند یا خیر. در اینجا به برخی از نکات مهم درباره خانه‌های پیش ساخته اشاره و شما را با ویژگی‌ها، مزایا و انواع آنها آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

نقش سازه‌های پیش ساخته در صنعت ساختمان سازی

 

ساختمان سازی را میتوان تلفیقی از علم و هنر دانست. کما اینکه “هنر” و “معماری” ترکیبی را پدید آورده است که در قلمرو وسیع هنر آن را “هنر معماری” قلمداد می‌کنند.  از طرفی صنعت و علم جای خود را در ساختمان سازی و شهر سازی باز کرده است و عبارت “صنعت ساختمان سازی” موید حضور پر رنگ صنعت و علم در این رشته است. صنعت ساختمان سازی از زمان‌های قدیم به عنوان یک صنعت سنتی شناخته شده بود که میتوان نمونه‌های بارز آن را در سازه‌های باستانی و تاریخی این مملکت مشاهده کرد. اما در قرن اخیر و با رشد علوم مختلف و ورود فناوری‌های مدرن به این حوزه، صنعت ساختمان سازی نیز به سوی مدرنیته شدن و سازگاری با شرایط جوامع شهری حرکت کرده است. یکی از نمودهای این پیشرفت را میتوان در ساختمان‌های پیش ساخته مشاهده کرد.

امروزه حجم نیاز مردم به خانه و مسکن با گذشته قابل مقایسه نیست. همانند تولیدات صنایع کشاورزی و دامی، ساخت ساختمان باید به سرعت و در تیراژ بالا صورت گیرد. در زندگی امروز وقت بسیار ارزشمند است و باید ساخت ساختمان‌ها سریع تر به پایان برسد. ساختمان‌های پیش ساخته برای پاسخگویی به این نیاز‌ بشر پدیدار شده‌اند. در شهرسازی معاصر که برآمده از تغییر سبک زندگی و نگرش مردم است، استفاده از المان‌های جدید و مدرن رونق گرفته است و به تبع آن استفاده از مصالح از پیش ساخته شده در ساخت و ساز ساختمان هر روز افزایش می‌یابد.

 

 انواع سازه از نظر مصالح بکار رفته در آنها

 

سازه‌ها و ساختمان‌ها را می‌توان از نظر مصالح بکار رفته شده در آنها دسته بندی کرد:

ساختمان‌های بتنی (استفاده از بتن)

ساختمان‌های فلزی (استفاده از فلز)

ساختمان‌های خشتی و گلی (استفاده از خشت گلی)

ساختمان‌های آجری (استفاده از آجر و سیمان)

ساختمان‌های چوبی (استفاده از تخته‌های چوبی)

ساختمان‌های ترکیبی (استفاده از چندین متریال)

ساختمان‌های پیش ساخته (استفاده از مصالح پیش ساخته مانند ساندویچ پانل)

نمای ساختمان پیش ساخته

ساختمان‌ پیش ساخته چه ویژگی هایی دارد؟

 

هر ساختمانی که در ساخت آن از مصالح پیش ساخته استفاده شده باشد، یک ساختمان پیش ساخته نیست! ممکن است از برخی متریال پیش ساخته مانند گچ بری‌های آماده، بتن مسلح، سقف‌های پیش ساخته و پانل‌ها در یک سازه سنتی استفاده شود. اما در ساخت یک ساختمان پیش ساخته تماما از مصالح پیش ساخته استفاده شده است. برای ساخت ساختمانهای پیش ساخته معمولا از متریال ترکیبی استفاده می‌شود. مشخصات فنی این ساختمان‌ها بستگی به نوع کاربرد و متریال استفاده شده در آنها دارد. اما به طور معمول میتوان به ترکیبات زیر برای ساخت یک ساختمان پیش‌ساخته اشاره کرد:

شاسی و اسکلت بندی:

برای ساخت اسکلت ساختمان معمولا از پروفیل‌های باز و بسته‌ی آهنی و فولادی است که به صورت پیچ یا جوش ممتد مونتاژ می‌شوند، استفاده می‌شود. پروفیل‌ها یک متریال برای ساخت و ساز ساختمان هستند که شکل‌های گوناگونی دارند، برای مثال میلگرد و نبشی یک پروفیل باز محسوب می‌شود.

 سقف و دیوارها:

معمولا از ساندویچ پانل ، تخته‌های چوبی و بلوک‌های بتونی آماده برای ساخت پوشش دیوار و سقف یک سازه پیش ساخته استفاده می‌شود. در قسمت بعدی درباره ساندویچ پانل‌ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

درب و پنجره:

در ساخت سازه‌های پیش ساخته میتوان از پنجره‌های آلومینیومی و شیشه‌های معمولی، شیشه‌های دو جداره پی وی سی و سکوریت استفاده کرد. همچنین برای درهای این سازه‌ها به فراخور کاربرد سازه، میتوان از درب‌های متنوعی از جمله درب ساندویچ پانلی استفاده کرد.

 

ساختمان پیش ساخته با استفاده از ساندویچ پانل

 

هر کدام از انواع ساختمان‌های پیش ساخته بنا بر موارد استفاده آنها، میتواند در محیط های مختلفی کارایی و بهره وری داشته باشند. ساختن سازه‌های پیش ساخته به وسیله ساندویچ پانل نیز بسیار متداول است. ساندویچ پانل‌ها مصالح نوینی هستند که انواع گوناگونی دارند و یک متریال پیش ساخته محسوب می‌شوند. ساندویچ پانل‌ها خواص ویژه‌ای دارند. آنها بسیار سبک هستند و مقاومت بالایی در برابر رطوبت و پوسیدگی دارند. ساندویچ پانل از یک صفحه عایق حرارتی که از دو طرف به دو لایه‌ی فلزی محدود شده، تشکیل می‌شود.

ساندویچ پانل های سقفی و دیواری جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارهای آجری و سفالی است. ممکن است یک سازه پیش ساخته (مانند یک کانکس پیش ساخته) تماما از ساندویچ پانل ساخته شده باشد. ساندویچ پانل‌ها به علت ویژگی‌هایی نظر چگالی کم، عایق صوتی و حرارتی، حمل و نقل آسان، هزینه اجرای پایین و دیگر ویژگی‌های ممتاز، از محبوب ترین مصالح پیش ساخته محسوب می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله ساندویچ پانل چیست را مطالعه کنید.

کمپ کارگری پیش ساخته

انواع ساختمان پیش ساخته از نظر کاربرد

 

ساختمان‌های پیش ساخته از لحاظ کاربر به موارد متعددی تقسیم بندی می‌شوند:

 • ساختمان پیش ساخته اداری
 • ساختمان پیش ساخته مسکونی
 • ساختمان پیش ساخته نمازخانه
 • ساختمان پیش ساخته خوابگاهی
 • ساختمان پیش ساخته فرهنگی
 • ساختمان پیش ساخته ویلایی
 • ساختمان پیش ساخته مدرسه ای
 • ساختمان پیش‌ساخته نگهبانی و سرایداری
 • استفاده در کمپ های اضطراری
 • استفاده در سرویس های بهداشتی
 • ساختمان‌های پیش ساخته آزمایشگاهی و کارگاهی
 • سازه‌ی پیش ساخته‌ی نمایشگاهی
 • ساختمانهای موقت راه سازی

 

مزایای ساختمان های پیش ساخته

 

استفاده از ساختمان‌ پیش ساخته دارای مزایای بسیار زیادی است که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

 • هزینه ساخت و نگهداری خانه‌ پیش ساخته در مقایسه با دیگر سازه‌ها بسیار پایین می باشد. کاهش هزینه‌ها در تمامی مراحل ساخت، اجرا و پس از آن در نگهداری و مرمت سازه بسیار چشمگیر است.
 • ساختمان‌های پیش ساخته دارای وزن مرده بسیار پایینی هستند. وزن یک خانه‌ی پیش ساخته در مقایسه با ساختمان‌های سنتی قابل مقایسه نیست.
 • به علت وزن کم سازه و استفاده از متریال با چگالی کم، در هنگام زلزله تخریب نمی‌شود و میتواند ایمنی بالایی داشته باشد.
 • ساختمان‌های پیش ساخته قابلیت شستشو دارند.
 • دیوارهای سازه‌ پیش ساخته ضخامت کمی دارند و این به معنی استفاده بهینه از فضای ساختمان است.
 • آنها عایق حرارت هستند و در برابر رطوبت و مواد شیمیایی مقاومند از این رو قابلیت نصب در شرایط آب و هوایی مختلف را دارند.
 • سرعت ساخت آنها بالاست و خواب سرمایه‌ی کمی دارند. زمان برگشت سرمایه از حدود ۲ سال در شیوه ساخت و ساز سنتی به چند ماه در روش سازه‌های پیش ساخته کاهش می‌یابد.
 • سازه‌های پیش ساخته را میتوان مونتاژ و دوباره دمونتاژ کرد. این یعنی این ساختمان‌ها قابلیت جابجایی دارند و میتوان دوباره آنها را در محل جدید نصب کرد.
 • ساختمان‌ پیش ساخته نخاله ساختمانی بسیار کمی دارند. از این رو دوستدار محیط زیست محسوب می‌شوند. این سازه‌ها از هدر رفت انرژی جلوگیری میکنند و متریال استفاده شده در آنها قابل بازیافت شدن می‌باشد. مجموع این ویژگی‌ها باعث استفاده بهتر از منابع طبیعی خواهد شد.
 • انعطاف پذیری در تولید انواع سازه‌ با جلوه های معماری متفاوت، یکی دیگر از مزیت‌های سازه‌های پیش ساخته است. در صنعت ساختمان‌های پیش ساخته میتوان المان‌های فرهنگی را با حفظ ملاک‌های معماری اسلامی و ایرانی در طراحی و نماسازی ساختمان رعایت کرد.
 • به علت حمل و نقل کمتر و راحت‌تر مصالح پیش ساخته، ترافیک و حمل و نقل کمتری ایجاد خواهد شد.

ساختمان پیش ساخته یک طبقه

نکاتی در هنگام خرید سازه‌ی پیش ساخته

ساخت ساختمان‌های پیش ساخته به علت مزایای گوناگونی که دارند مورد توجه بسیاری از مهندسان و مجریان ساختمان سازی قرار گرفته است. اما نکاتی وجود دارد باید پیش از خرید سازه‌های پیش ساخته بیشتر مورد توجه قرار گیرند. توجه کنید کیفیت یک ساختمان پیش ساخته به عوامل مختلفی بستگی دارد. در هنگام خرید مصالح پیش ساخته یا سفارش ساخت یک پروژه پیش ساخته سعی کنید با افراد متخصص در این زمینه مشورت‌های لازم را انجام دهید. هیچ گاه فریب ظواهر یک شرکت فعال در این حوزه را نخورید.

پیشنهاد می شود برای سفارش ساخت یک خانه یا سازه‌ی پیش ساخته، به اعتبار و گذشته یک شرکت دقت داشته باشید. سابقه پروژه های انجام شده‌ی آنها را بررسی کنید و ببینید آیا مشتریان از کار آنها رضایت داشته اند یا خیر. همچنین چک کنید که شرکت مجری پروژه حتما خدمات پس از فروش را ارائه کند. در بحث قیمت گذاری برای ساخت یک پروژه، عوامل بسیار زیادی دخیل هستند. بنابراین ما نمی‌توانیم یک فرمول کلی برای آن پیشنهاد کنیم. اما می‌توانید قیمت‌های مجموعه‌های مختلف را در کنار سوابق آنها با یکدیگر مقایسه کنید و به یک نتیجه مناسب برسید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی و معرفی ساختمان‌های پیش ساخته پرداختیم و دیدیم که این سازه‌های مدرن مزایای بسیار زیادی نسبت به سازه‌های سنتی دارند. آنها انواع گوناگونی دارند که بنا بر موارد استفاده‌ی هر کدام، می‌توان از متریال‌های پیش ساخته مختلفی مثل انواع ساندویچ پانل در ساخت آنها استفاده کرد. فارغ از بحث هزینه‌ها، ساختمان‌های پیش ساخته مزیت‌های زیست محیطی و اجتماعی فراوانی دارند که در سایه علم و فناوری، هر روز به محاسن آنها اضافه می‌شود. می‌توان گفت با شناخت معایب سازه‌های سنتی میتوان قضاوت بهتری  در مورد ساختمان‌های پیش ساخته داشت.

 

 

 

 

  این مقاله را به اشتراک گذارید :

عضویت در کانال تلگرام سایت

کانال ما

دنبال کردن پیج اینستاگرام سایت

صفحه ما