ساندویچ پانل دوروصاف چیست ؟ (بررسی جامع)

ساندویچ پانل دوروصاف چیست ؟ (بررسی جامع)
۱۰ شهریور ۱۳۹۸

ساندویچ پانل دوروصاف یا اتاق تمیز (کلین روم)

 

ساندویچ پانل دوروصاف یا اتاق تمیز یکی از انواع ساندویچ پانل است که کاربرد زیادی در برخی صنایع دارد. ساندویچ پانل دوروصاف (کلین روم) معمولا برای موارد خاصی همچون صنعت داروسازی، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه ها و صنعت تولید مواد غذایی کاربرد زیادی دارد. متداول ترین استفاده از این پانل ها ساخت اتاق تمیز است. اتاق تمیز(Cleanroom) که کاربرد عمده ی آن در صنایع دارویی و مواد غذایی می باشد طبق تعریف، محیطی است که در سطح کنترل شده ای از آلودگی، فشار، دما، رطوبت، و روشنایی می باشد که میزان کنترل آن ها با توجه به کاربری  آن، توسط استاندارد ها تعریف می شود. از آنجا که متریال به کار رفته در ساخت ساندویچ پانل‌ها دارای ویژگی‌هایی نظیر عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی است، عجیب نیست که پانل‌هایی با نام “اتاق تمیز” ساخته و تولید شوند. این پانل‌ها دقیقا همان چیزی هستند که برای ساخت یک اتاق تمیز لازم است. در این مقاله قصد داریم شما را با این پانل‌ها آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

خدمات ساندویچ پانل دوروصاف

اتاق تمیز چیست ؟

 

اتاق تمیز یا کلین روم (Clean Room)، همان طور که از اسم آن مشخص است به مکان هایی گفته میشود که در مقابل هر گونه آلودگی محیطی محافظت شده است. این اتاق‌ها برای صنایع حساسی مانند داروسازی، پزشکی یا مواد غذایی می تواند بسیار مهم باشد. اتاق تمیز برای اولین بار در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گرفت. متخصصین امر به این نتیجه رسیدند که هر چقدر آلودگی‌های محیطی کم تر باشد، درمان بیماری ها و عفونت ها سریع‌تر انجام می شود و این موضوع سبب طراحی اتاق های تمیز امروزی شد. در یک اتاق تمیز باید حداقل امکان ورود و خروج هوا وجود داشته باشد. همچنین جریان آلاینده هایی مانند گرد وغبارمیکروب های معلق در هوا و بخار مایعات نباید به آن وارد شود. از این رو باید از سقف و دیواره های مخصوص برای ساخت این اتاق‌ها استفاده کرد که امکان ورود و خروج هوا به کمترین مقدار ممکن برسد.

کاربردهای ساندویچ پانل برای اتاق تمیز

 • کلین روم در محیط زیست
 • کلین روم در صنایع میکروالکترونیک
 • کلین روم در فناوری اطلاعات
 • کلین روم در صنعت هسته ای
 • کلین روم در بیمارستان ها و خدمات پزشکی
 • کلین روم در صنعت داروسازی
 • کلین روم در صنایع خودروسازی
 • کلین روم در صنایع موشکی و هوافضا
 • کلین روم در صنایع غذایی
 • کلین روم در صنعت کشاورزی
 • کلین روم در صنایع الکترونیک

ساندویچ پانل دوروصاف چیست؟

ساندویچ پانل دوروصاف چیست؟

 

ساندویچ پانل دوروصاف یکی از انواع ساندویچ پانل است که کاربردهای وسیعی در ساخت انواع اتاق تمیز دارد. این ساندویچ پانل ها  مانند انواع دیگر آن از یک لایه مرکزی و دو ورق فلزی در اطراف آن ساخته شده است. تفاوت عمده این ساندویچ پانل‌ها با پانل‌های دیواری و سقفی در این است که سطح کار کاملا صاف است و هیچ موج و شیاری در آن وجود ندارد. هر گونه پستی و بلندی، شیار و حتی وجود پیچ میتواند محلی برای تجمع جرم و باکتری باشد. بنابراین ساندویچ پانل‌های دوروصاف باید کاملا صاف و بدون هیچ گونه تخلخلی باشند. حتی در برخی از نمونه ها که به ساندویچ پانل‌های دوروصاف پیچ مخفی معروف است، پیچ‌ها به صورت مخفی طراحی می‌شوند تا امکان تجمع هر گونه آلودگی وجود نداشته باشد. میتوانید برای اطلاعات از قیمت ها به صفحه خدمات ساندویچ پانل دوروصاف مراجعه نمایید . حال بیایید نگاهی به ویژگی‌ها و مشخصات فنی سه لایه‌ اصلی در یک ساندویچ پانل دوروصاف بیاندازیم.

لایه‌ی مرکزی پلی یورتان

پلی یورتان ماده‌ای است که در ساخت ساندویچ پانل دوروصاف به عنوان لایه مرکزی استفاده می‌شود. هدف از ساخت انواع اتاق‌های تمیز ایجاد محیطی ایزوله است که آن را از آلودگی و باکتری حفظ کند، از این رو پلی یورتان بهترین گزینه برای ساخت ساندویچ پانل‌های دوروصاف است. این ماده مقاومت خوبی دربرابر رطوبت و رشد قارچ و باکتری دارد.

ورق‌های فلزی گالوانیزه

در ساندویچ پانل‌های دوروصاف معمولا از ورق های گالوانیزه و آلوزینک استفاده می‌شود. استفاده از ورق آلوزینک و گالوانیزه باعث میشود ساندویچ پانل دوروصاف در برابر شرایط محیطی مانند رطوبت، خوردگی، سرما و گرما مقاومت بالایی از خود نشان دهد. اما نکته مهم در شکل ظاهری انها است. در پانل‌های دوروصاف، معمولا ورق های فلزی به شکل کاملا صاف ساخته می‌شوند. از این رو به آنها “دو رو صاف” می‌گویند. این صفحات به علت ویژگی های ظاهری، در هنگام نصب، لبه های آن به خوبی در کنار هم قرار گرفته و چفت میشوند.

اتاق تمیز چیست؟

کاربردهای ساندویچ پانل دوروصاف

 

ساندویچ پانل‌های دوروصاف کاربرد زیادی در ساخت اتاق تمیز دارند. اما کاربرد آنها به این مورد محدود نمی‌شود. استفاده از پانل‌های صاف به خصوص در صنعت داروسازی و آزمایشگاه که نیاز به ساخت اتاق‌های ایزوله وجود دارد، بسیار متداول است. همچنین بد نیست بدانید که صنایع ساخت قطعات الکترونیکی نیاز به محیطی ایزوله دارند. از این رو این پانل ها در این صنعت کاربرد فراوانی دارد. به طور کلی کاربرد های متداول ساندویچ‌ پانل دوروصاف به قرار زیر است:

 • اتاق‌های تمیز
 • ساختمان های پیش ساخته
 • سوله های صنعتی
 • کارخانه جات صنایع غذایی
 • سردخانه ها
 • سقف کاذب در مراکز آزمایشگاهی و درمانی
 • صنعت ساخت قطعات الکترونیکی
 • صنایع اسلحه سازی
 • صنایع آرایشی بهداشتی
 • مرغ داری و صنعت دامپروری

 

ساندویچ پانل دوروصاف کارن

 

ملاک اصلی کیفیت در یک ساندویچ پانل دوروصاف، صاف بودن آن است. وجود موج هایی که حتی ممکن است در ظاهر چندان مشخص نباشد، یکی از نقاط ضعف محصولات بی کیفیت است. ساندویچ پانل دوروصاف کارن با استفاده از روش تولید کانتینیوس (Continues) ساخته ‌می‌شوند و هیچ گونه پستی و بلندی در آنها نیست و از سطحی کاملا صاف بر خوردارند. روش تولید کانتینیوس یا پیوسته، یک روش کاملا اتوماتیک است. در این روش دستگاه‌های تمام اتومات، مواد اولیه را (شامل رول ورق گالوانیزه و فوم عایق پلی یورتان و چسب) به ساندویچ پانل دوروصاف نهایی تبدیل می‌کنند، به قطعات دلخواه برش می‌زند و آماده‌ی بسته بندی میکند. این تنها یکی از ویژگی‌های ساندویچ پانل دوروصاف کارن است. بیایید نگاهی کوتاه به مزایای استفاده از محصول کارن بیاندازیم.

 

 

 

 

 

 

  این مقاله را به اشتراک گذارید :

عضویت در کانال تلگرام سایت

کانال ما

دنبال کردن پیج اینستاگرام سایت

صفحه ما